| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Vi s-a intamplat vreodata sa:nu aveti prieteni,sa fiti inutili,sa fiti timizi,sa fiti pesimisti,sa nu aveti incredere in voi,sa nu va placa faptul ca traiti pe pamant,sa fiti inutili, sa va plictisiti, sa faceti greseli enorme cum ar fi. minciuna? Ei bine asta sunt eu.
Am 14 ani, si nici un prieten/prietena.Sunt doar.un copil,care ii trebuie copilarie,dar uneori simt ca,Dumnezeu uita de mine si ca nu ma sustine niciodata.
Vad ca altii copii au prieteni,impart zambete,se distreze,sunt destepti,sunt frumosi etc.
Dar,multe persoane rad de mine,din cauza ca sunt timida,sau alte motive.
Greselile pe care le-am facut au fost enorme si astfel oamenii s-au indepartat.
Va rog din toata inima,din toata puterea si sufletul meu sa ma ajutati!
Asta cred ca e cea mai sincera intrebare a mea,si,poate merit raspunsuri sincere,si fara rasete.
Am nevoie de prieteni, si de un zambet, sa invat lucruri noi..si uite ca,ce imi doresc eu mai presus,nu exista in viata mea.
Unii copii considera ca. bunurile materiale si frumusetea conteaza prea mult,si nu se obosesc sa treaca pe langa mine.
Va rog ajutati-ma! Sunteti singurele persoane,in care am deplina incredere, chiar daca nu va cunosc, fiindca voi stiti totul!
Pa pa!
Voi da funda.

18 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Of...
Ma regasesc complet in intrebarea ta...
Nici eu nu am prieteni si eu sunt timida etc.
Dar am invatat sa devin din pesimista, optimista si totul s-a schimbat radical!
Daca vrei, putem vorbi chiar aici pe TPU.
Vrei sa vorbim aici sau consideri ca ar tebuie sa vorbim prim mesaje private?:d

| anonim_4396 explică (pentru MadRaven):

Da! Te rog din suflet daca ai vrea. happy
Dar trimite-mi tu mesaj, deoarece trebuie sa plec putin de la laptop happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Iubito,şi eu sunt emotivă şi nu am prieteni,dă-i dracului de oameni,nu mai pune la suflet toate răutăţiile,Dumnezeu nu uită de noi,suntem pă pământ,se pare că trebuie să suferim într-un fel sau altul,nu avem ce face.
Nici eu n-am prieteni,cel mai bun prieten al meu este Isus,cu El vorbesc prin rugăciuni, şi nu mă lasă, puneţi încrederea în El, nu te lăsa, ştiu c-o să reuşeşti!
Te pup!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum poti sa ai atat de multa inceredere in tot ce spui?
Ajuti pe toata lumea, ma mir ..ca nu ai prieteni sad.
Dar..crezi ca o sa vina si momentul meu de bucurie? happy

| Andeuta a răspuns:

Nu toti stiu ca tu esti timida si astfel apare o discrepanta intre aparenta si esenta. Daca nu vorbesti cu nimeni este posibil sa creada ca esti fitoasa si ca din acest motiv nu abordezi persoane din jurul tau nu ca de fapt tu esti timida. Nimeni nu are dreptul sa spuna ca nu are prieteni fiindca se insala. Cea mai buna prietena a meade ex e mama. Ea stie totul si mai mult decat o fata de varsta mea imi da rezolvari la probelemele mele de zi cu zi. Te-ai gandit sa-i ceri ajutorul? Poate ca acest sentiment de izolare este doar in mintea ta si ea iti va schimba perceptia despre personalitatea ta. Incearaca:*

| anonim_4396 explică (pentru Andeuta):

Dar,eu vorbesc cu mama mea, foarte mult, ii spun orice, dar, nu reuseste sa ma faca sa am incredere in mine

| Andeuta a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci trebuie sa mai treaca un timp si vei realiza ca esti speciala in felul tau. Daca nu reuseste mama ta sa te faca sa ai incaredere in tine crezi ca vor reusi prietenii? Depinde de tine sa realizezi lucrul acesta. Citeste intrebarea pe care ai adresat-o pe TPU si dati seama ce m-a facut sa-ti raspund la ea. si poate ca atunci sigur iti vei descoperii cel putin una din calitatile tale.

| anonim_4396 explică (pentru Andeuta):

Multumesc mult ca mi-ai raspuns, si ca nu ai ras, de mine si intrebarea mea, dar..totusi...am vreo calitate care sa rezulte din intrebarea mea?
Care este? Nu prea imi dau seama.

| Andeuta a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi asta este problema ta de ce astepti sa-ti spuna altii ca esti speciala. Trebuie intai ca tu sa ai o parere buna despre tine si apoi ceilalti o vor face cu sigutanta.

| mariukka a răspuns:

La virsta asta te gindesti mult la aceste intrebari inceraca sa-ti gasesti prieteni de virsta un pic mai mica ca tine.Esti o fata simpatica prietene

| anonim_4396 explică (pentru mariukka):

De ce spui ca sunt simpatica? nu ma cunosti. happy

| mariukka a răspuns (pentru anonim_4396):

Am in vedere dupa formularea intrebarii si restul

| mary4048 a răspuns:

Buna! Eu,din proprie experienta iti recomand sa-ti faci prieteni din carti! Te va ajuta foarte mult sa nu te simti singura,plus va fi dezvoltarea lexicului, care te va ajuta mai tarziu in viata! Ar mai trebui sa spun despre lectura, ca este un mod de dezvoltare individuala extraordinar! Din pacate cei mai multi adolescenti nu au capatat placerea cititului, ei capatand informatii mult mai usor, decat cei din generatia mea.Nu spun ca tehnologia nu este buna, dar la fel de adevarat este ca uneori evolutia duce catre involutie! Am crescut intr-un orfelinat, iar prieteni mi-au fost cartile, si crede-ma ca nu am avut nimic de pierdut, dimpotriva.m-au ajutat sa am o exprimare coerenta si oarecum elevata pentru cineva care nu a absolvit decat 8 clase primare! Este parerea mea sincera..aceste sfaturi le-am dat si copiilor mei.te pup si-ti doresc tot binele din lume! ..Si astept funditalaughing

| OkAyAn a răspuns:

Buna eu am 15 ani si de multe ori ma simt la fel ca si tine! Si cu prieteni am doar 2 ce mai buni! Dar si cu ei am devenit greu prieteni mai intai am inceput sa ii ajut, cand imi sp secrete nu sp nimanui cand aveau nev de ceva ma auto invitam sa ii ajut!
Deci daca crezi ca poti sa fi prieten cu cineva incearca mai intai sa va cunoasteti si incearca incet incet sa va spuneti problemele/supararile unul altuia!
Si eu simtiam ca Dumnezeu ma parasea dar am data peste ceva tare numit Hip-Hop(nu ce canta puya, grasu xxl sau alti astea nu fac Hip-Hop) si m-a invatat sa trec peste toate problemele si m-a facut sa am mai multa incredere in mine!
Si nu te mai preocupa de ce fac alti ei probabil sunt preteni de ocazie nu se ajuta la problemele GRAVE ci doar la cele marunte care sunt si multe si de obicei multi cred ca daca ii ajuta la aceste la maruntaiele acesta sunt buni prieteni da se insala!
Si eu sunt timida si chiar daca rad de mine alti ma gandesc ca e problema lor si nu-i bag in seama si nici nu incercsa fiu prieteni si nici sai ajut cu vreo ceva ca nu merita!
Cei care s-au indepartat au plecat pentru ca nu erai nu gandeai nu faceai ca eiii caci daca stiu ca nu esti ca ei te ignora (si uneori rad de tine) asa cum ar trebui sa faci si tu si daca erau prieteni adevarati ar fi trecut peste greselile enorme si eu m-am certat cu un prieten si nu ne-am vb timp de 1luna dar acum ma inteleg bine cu el pentru ca am incercat sa fiu mai deschis cu el!
Si bani, frumusetea, si alte chesti sunt trecatoare la frumusete de ex poti avea un accident si sa ti-se intample ceva rau si sa nu imi arati la fel ca inainte de accident!

Un sfat cand iti faci un prieten/a nu te gandi daca are bani si daca nu are concentreazate daca iti va fi alaturi mereu! si ca o sa te inteleaga si nu te va parasi daca vei schimba ceva la tine sau din viata ta!
Si app Dumnezeu e alaturi de noi chiar daca noi nul simtim sau daca il respingem el va fi langa tine mereu!
Uite 2 melodii care sper si cred ca te vor ajuta http://youtu.be/EuM25SrVvyE si a 2a http://youtu.be/p-68pcM2IB0
Multa bafta si tine capu sus indiferent de situatie:) :*!

| MrsPanda a răspuns:

Da-mi add pe messenger pika.lifee
Te pot ajuta acolo. Iti promit ca te voi face sa te simti mai bine :*

| anonim_4396 explică (pentru MrsPanda):

Eu nu am decat. facebook si numele meu de facebook este Allex Andrra.
Sper ca ma vei ajuta si asa.

| MrsPanda a răspuns (pentru anonim_4396):

Well, imi poti da linkul? puppy dog eyes Te rog.