| anamariiathea a întrebat:

Voi cum ati proceda daca iubitul/iubita in ultima vreme bea cam mult? nu stiu poate nu-l inteleg eu.laughing) Totul e minunat pana apare bautura. In general cand are probleme bea mult, nu ma mai inteleg cu el, raspunde foarte greu la mesaje, cand il sun nici nu mai vorbesc.laughing nici nu se oboseste sa raspunda, iar a doua zi cand se trezeste incerc sa ii explic ca nu este bine ce face.dar zice ca nu o sa mai bea sa il las in pace..Probabil si prietenii lui il influenteaza ca nu are niciunul mai mai cu capul pe umeri..insa are unul..pff daca merge la el se imbata si eventual ala ii mai cheama si niste cu*** Inainte nu ma gandeam ca m-ar insela sau alte lucruri, dar in ultima vreme nu stiu ce sa mai cred, nu mai prea cred ce mi zice, am avut incredere in el creca cum nu am avut in nimeni..inainte stia ca ma supar daca bea si ma mintea, dar de fiecare data aflam fara sa vreau ca minte, isi mai cerea si scuze ca ma supara, dar acum nici macar nu ii mai pasa..chiar nu stiu cum sa ma mai inteleg cu el sa nu mai bea mult..nu bea mult decat cand are probleme, dar si cand bea bea pentru toata saptamanalaughing in trecut a avut niste probleme..mereu zice ca se imbata din cauza lor..nu e genul sa ma inselse.vreau doar sa renunte la baut.voi cum ati proceda? Va rog fara rautati. vreau doar pareri.

Răspuns Câştigător
| DeathOfDreams a răspuns:

Te înțeleg, nu din experiența mea, ci a unei persoane apropiate mie.
Problema e că din momentul în care o iei pe o astfel de cale, drumul de întoarcere ori e inexistent, ori mult prea greu.
Ai procedat corect spunându-i că nu e bine ce face și oprindu-l oarecum de la asta, chiar dacă e în zadar.
Da, într-adevăr anturajul te trage-n jos și o să realizeze asta mult prea târziu, când o va da în bară.

Înțeleg faptul că n-are un trecut strălucit și că vrea să uite de toate astea.
Până la urmă, fiecare suntem dependenți de lucruri ce ne alungă tristețea, nu?
Dar indiferent dacă poți să conștientizezi asta sau nu, el a luat deja o decizie. Probabil că nu ai de ales, și într-un final îți va rămâne doar să te împaci cu ideea.

Așa că, singurul lucru pe care poți să-l faci acum, e să vorbești cu el deschis, dar deschis. Îi spui că tu nu poți continua așa și vrei ca el să înceteze toate astea, fiindcă nu băutura îi poate alunga grijile, ci tu, tu o poți face, în calitate de parteneră a lui.
Și dacă nu va fi capabil să se lase, atunci spune-i că tu nu vrei să stai cu o persoană care nu te respectă.
Până la urmă, tu nu meriți să ajungi să suferi pentru greșeliile lui.

2 răspunsuri:
| Fiction a răspuns:

Poate ca pur si simplu ii e greu sa renunte la bautura si doar se foloseste de problemele din trecut. Pentru tine ar trebui sa faca un efort si sa se lase. Nici anturajul nu prea il ajuta. E constient de faptul ca prietenii il influenteaza?
Tu ar trebui sa il ajuti sa treaca peste probleme, nu bautura. Si el ar trebui sa stie si sa inteleaga asta.

| R0R0 a răspuns:

Spune-i ca daca nu renunta la bautura te desparti de el. Intreaba-l ce probleme a avut in trecut si ajuta-l.