| Smile94 a întrebat:

vreau sa ma apuc de stretching dar as vrea niste videoclipuri care sa ma ajute dar mai usoare ca astea de pe youtube nu prea le pot face

1 răspuns:
| sara_8272 a răspuns:

Stretching-ul nu e yoga si in general poate fi practicat de oricine.Presupune intinderea muschilor pe perioade de 20-30-secunde.Poti incepe de la cap cu indoiri stanga dreapta cate 30 secunde, sa-ti pui mana stanga pe omoplatul drept(30 sec) si apoi mana dreapta pe omoplatul stang,sa-ti atingi degetele de la picioare cu mainile (sa stai foarte bine intinsa) sa faci fandari...
Mentionez ca aceste exercitii au rol de incalzire a grupelor de muschi,dupa care sa incepi cu alt sport:alergari, yoga, inot...