| Roscovanu a întrebat:

vreau sa va spun ca trec intr-a 9-a. am cea mai mare medie din clasa. vreau sa va intreb daca pot fi eu aleasa sefa clasei, avand media cea mai mare?
este bine sa fii sef al clasei in liceu? eu am fost intr-a 8-a in generala si nu am avut nimic de facut.
deci se merita? daca se candideaza, sa candidez si eu?
fratele meu mai mare zice ca ar fi fain... devii mai populara, toti te vor cunoase.
o prietena mai mare imi zice ca profesorii pun note mai mari, doar ca unii colegi vor fi rai, te vor trimite direct la diriginta, sa spun dirigintei ca pleaca de la ore.
mie mi-ar placea ideea, doar ca mi-e putin frica. cica se vor face sedinte cu sefii si na.
voi ce spuneti? vreau pareri sincere si serioase. eu sunt de la tara.

5 răspunsuri:
| mada00madalyna a răspuns:

Buna! Si eu tot de la tara sunt si tot in clasa a-9-a voi fi.Si eu vreau sa candidez pentru sefa de cls dar nu cred ca voi fi aleasa deoarece nu cunosc aproape pe nimeni din clasa...Sunt multe avantaje la seful de clasa deoarece poti sa te bagi in consiliul elevilor pe scoala.Si da se fac sedinte cu sefii de cls dar sa te intrebe daca esti de acord cu anumite lucruri etc.Succes!

| Roscovanu explică (pentru mada00madalyna):

Cum adica consiliul elevilor pe scoala? ce trebuie sa faci? explica-mi, te roG!

| shhadow a răspuns:

Daca e bine depinde de ce vrei tu sa faci in liceu. Daca te duci in liceu doar ca sa-ti faci prieteni, anturaje etc. mai bine nu candida pentru ca multi te vor uri. Dar daca te duci la liceu ca sa inveti si vrei sa ajungi departe la o facultate, te sfatuiesc sa candidezi. Da, se fac si sedinte cu alti sefi de clasa si poti candida si in consiliul scolii. Acum totul depinde de tine!winking

| SefaTa97 a răspuns:

Buna. Nu e mare lucru sa fii sef al clasei. Da ai sanse, ata tu cat si alti colegi. Te duci in cateva consilii unde mare lucru nu ai de facut.

| CrissIoana a răspuns:

Buna happy!
Eu sunt sefa clasei si nu-i un lucru nici foarte simplu, nici foarte greu.
De exemplu daca se intampla ceva in clasa colegii zic ca tu trebuia sa ai grija si prostii de-astea.
Dar e chiar placut cand vine cineva si intreaba de sefa clasei si zici ca tu esti. smug.
Daca o sa candidezi, compoarta-te frumos cu colegii, indiferent ce vorbesc ei despre tine.
Si da, se organizeaza sedinte cu sefii clasei si nu dureaza mult.
Parerea mea e ca nu e greu deloc happy
PS : Sa nu-ti pese ce zic colegii / lumea.
Good luck!