| Valentin_Eusebiu_1995 a întrebat:

am 17 ani si eu o problema cu acneea. Acum 4 ani in clasa a 8-a nu aveam nici un cos pe fata, dar dupa jumatate de an mi-au aparut pe frunte niste cosuri mari (3), pe urma am aflat ca se numesc chisturi si am fost operat de ele dar inca a mai ramas zona umflata la nivelul pieli. In timp ce aveam acele chisturi pe frunte, pe fata nu imi aparea nici un cos normal, era ciudat. Dupa ce le-am operat au inceput sa imi invadeze fata. Ma dadeam numai cu betadina si cu un fel de apa albastra care o aducea mama de la spital si tamponam pe fata, dar nu avea efect.Acum un an mi-a aparut langa ochiul stang, la tampla, un cos foarte mare care a inceput sa se umfle, s-a infectat, am stat asa cu el vreo saptamana, l-am stors dar dupa o zi se umfla la loc. am fost la doctor chirurg si a zis ca trebuie sa ma opereze neaparat. Mi-a spus ca am chist suprainfectat. Dupa cateva zile de la operatie inca se aduna acolo si so agravat, pielea nu se putea lipi si va dati seama cat de rau a iesit acolo. Peste o luna am fost la dermatolog si mi-a spus ca am acnee nodulo chistica si mi-a zis sa ma dau cu skinoren dimineata si seara, nu intainte de a sterge fata cu apa de la ivatherm ivapur lotiune micelara, iar la pranz sa ma dau cu akne syt, si mi-a mai spus sa iau si niste pastile numite sotret. Vreau sa va spun ca in jumatate de an nici nu va inchiputiti cat de mult mi s-a schimbat fata, adica nu mai am nici un cos normal decat putine pete rosi pe obraji, raman cu operatiile pe frunte si la tampla si vreau sa v-a intreb cum pot sa mai remediez din operatia de la tampla care spui ca e o rana deschisa si cele de pe frunte(care cand ma duc la doctorita la control inca mai iese ceva alb din ele iar pe urma se umfla rau dar dupa doua zile cam asa revin la loc ). Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| NCN a răspuns:

Doctor Dermatolog pentru problema ta dar cam de la 18 ani in sus dispar pana atunci sunt doar tratamente de durata, au efect temporar... bafta