| alexandradya a întrebat:

Am 19 ani si am o problema am ramas insarcinata... sunt clasa a 12 si nu stiu ce sa fac daca sa fac avort sau nu... voi ce ma sfatuiti? mie teama ca parintii vor fi dezamagiti si nu ma vor ajuta

Răspuns Câştigător
| andreeutzaa a răspuns:

E o situatie dificile. Tu hotarasti in momentul asta daca vrei sa faci sa traiasca un copil sau nu.Nu e o chestie simpla.Fetelor.inainte sa faceti dragoste. ia precautiile care trebuie ca sa nu ajungeti in situatia asta.Parintii oricat pot fi de dezamagiti aproape mereu isi ajuta copii.Mama mea m-a nascut cand avea numai 18 ani.Nu am avut tata si am avut vitaza cea mai feiricta pe care as putea sa o am deci nu iti face problema ca copilul tau va suferi pe treaba asta.Eu nu sunt impotriva avortului cand e o sarcina nedorita, si pentru binele copilului, dar imi vin nervi la creier cand vad ca faceti o chestie asa importanta fara cap si un copil trebuie sa sufere pentru asta.Eu as zice sa il ti. Poti gasi si un servici acum, si apoi vei vedea cand vei fi mai adulta, uitandu te la copilul tau nu vei regreta si ai reface tot ce ai facut.Viata e grea, nu ai calcat gresit cand ai facut ce ai facut fara cap... dar merita sa infrunti tot doar ca sa ai bucuria pe care ti o da un copil.

11 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Mai sunt parintii tai.gandeste-te ca e un suflet nevinovat, e puiul tau, dupa ce o sa se nasca o sa fie ce ai mai important pe lume
nu il privi ca pe o obligatie, priveste-l ca pe o parte din tine, un copil indiferent de circumstante e un dar de la Dumnezeu.ai 19 ani, iubitul tau te sprijina, isi asuma responsabilitatea, iar p\cu parintii tai trebuie sa vorbesti, si nu cred ca nu o sa inteleaga, vor fi surprinsi, dar te vor ajuta cu siguranta, esti fata lor.

Gandeste-te ca e copilul tau, e acolo inauntrul tau, si iti e trimis cu scopul de a-l iubi, cine stie poate peste ani sa fie el sprijinul tau.

| baru a răspuns:

Sall. Nu stiu daca este bine sa ma bag sau sa comentez, dar daca nu ai un om adevarat langa tine cu care sa cresti copilul, nici sa nu te gandesti. Nu te gandi la tine, ce bine va fi cu un copil, ce-l vei iubi, ce bine-l vei creste etc,. Gandeste-te ca timpul trece, copilul va creste fara tata. Este distrugator pentru copil Eu stiu cum este, de acea comentez. Daca ai un om langa tine pe care te poti baza, casatorestete si sa fie sanatos. Daca nu RENUNTA. Te rog sa nu te superi pe mine. Pa! Era sa uit: Indiferent ce vor spune ai tai, este alegerea ta, este viata ta, si o traiesti asa cum vrei tu. Pa!

| inna a răspuns:

Vorbeste cu parintii tai, nu te ascunde. Ei te vor ajuta si indruma, impreuna puteti hotari ce este mai bine pentru tine si copilul care urmeaza sa se nasca.Parerea mea este sa priveste avortul ca o ultima solutie...sunt atatea femei care nu pot avea copii, care s-ar bucura de fiinta care o pori in pantece.Adoptia e o solutie foarte buna.

| zambethツ a răspuns:

La 19 ani poti gasi un servici cu timpul si iti poti creste bebelul nu face prostia de a face avort ai facut deja prostia de a ramane gravida asa ca nu omora o viata doar pentru ca parintii tai "poate" vor fii dezamagiti(poate nu.la asta nu te'ai gandit)poate te vor ajuta macar putin timp cat e micuts.si app. vorbeste si cu tatal lui ca nu doar tu le'ai conceput deci si el trebuie sa raspunda doar i'a placut sa fie cu tine nu? nu face prostia asta ubita eu una nu as fii in stare pentru ca imi doresc enorm un bebe:(eu consider ca un avort reprezinta o bataie de joc la adresa fiintei umane este clar ucidere. e trist sa vezi cum se rasfrange asupra copiilor crima numita avort.Nu exista avort din necesitate deoarece nici un motiv nu justifica fapta asta, nici un motiv nu da cuiva dreptul moral sa recurga la avort, numai dumnezeu este stapanul vietii, viata umana este sacra nu exista dreptul la moarte:|
uita'te putin la acest clip:( http://www.youtube.com/watch?v=lPbHVXLuGog

| shtephie a răspuns:

Vorbeste cu partenerul si parintii! Sigur te vor ajuta! Sa nu faci avort ca vei regreta apoi! Sper sa faci alegerea corecta!

| xxxxxxxx a răspuns:

Avortul pentru mine e un lucru care trebuie facut de urgenta(daca ii poate face rau mamai) deci daa faci asta parinti tai vor fi si mai dezamagiti, mai bine le spui si vei face ce e mai bine si oricum sarcina nu o sa te incurce la scoala, asa ca nu au de ce sa fie su tu sa fii inpotriva

| l1t7leb0y18 a răspuns:

Buna! eu am 18 ani.si sincer sa fiu am vazut un video despre avort in care mi-a dat lacrimile...copilul acela.la avort. plange si simte durerea cum e facut bucatele si apoi craniul ii e strivit! sad Te sfatuiesc sa nu faci avort! pastreaza copilul! daca vrei sa vorbim lasa-mi un mesaj! Te pot ajuta daca doresti!

| alexandradya explică:

Parteneru il vrea... dar a zis ca acu depinde de mine... sa ma gandesc bine de tot sa nu ma inrcurce cu scoala sa nu am probelem cu familia. El isi doreste un copil, dar acum totul depinde de mine, de decizia mea.

| alexandradya explică:

M`ati pus foarte mult pe ganduri... cred ca imi voi face curaj sa vorbesc cu ai mei. si cred ca voi pastra copilu. va multumesc mult :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am20 de ani si te sfatuiesc sa pastrezi copilul. Te rog sa mi raspunzil la raspuns pentru ca vreau sa stiu daca baiatul vrea sa il creas cu tine sau daca vrea sa ramana cu tine?

| Ice_9079 a răspuns:

Si eu sunt de acord cu inna. pentru ca sunt o multime de oameni care sar dori un copil si nu pot ...insa sa faci avort este cel mai mare pacat.