| anonim_4396 a întrebat:

am o intrebare : Am ambliopie la ochiul stang si vad doar primele 2 litere de la optotip, cu celalalt ochi vad bine, intrebarea este pot avea carnet de conducere, imi poate da medicul : apt cu ochelari, caci port ochelari, va rog cat mai multe raspunsuri?

4 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Da, daca treci testul de vedere. Nu are importanta ca porti ochelari sau lentile, atat timp cat "defectul" e corectabil si nu iti cauzeaza nicio problema.

| Dracoola a răspuns:

Da, poti faptul ca vezi cu un ochi este de ajuns, in schimb unii medici oftalmologi iti pot da acordul altii nu, din pacate asa este in Romania, in Ue si Sua poti fi chior si tot poti conduce la categoria B adica sofer amator.

| Unlocked a răspuns:

Poi ex cel mai bun sunt eu, adica nicio nu vad asa bine cu un ochi, doar ca cu celalalt vad fff bine, si ghici am permishappy. Daca nu ii spui la instructoru cu care o sa faci, k ai ceva problema cu ochii, si se rezolva.big grin

| Iulia20Iulia a răspuns:

In ziua de azi si bunicutele care nu vad deloc au carnet.Matusa mea si-a luat carnetul desi nu vedea nici 2 metri in fata.A invatat drumu pe de rost si stia cand sa faca dreapta si stanga si cand sa opreasca in intersectie.Stai linistit happy