| vero90281818 a întrebat:

Buna ziua? care sunt sansele sa fiu gravida, am avut primul contact sexual (19 ani am), a fost protejat, nu s-a spart sau ceva, l am verificat, ideea e ca maine ar trebui sa-mi vina si mi e cam frica daca nu mi vine, toata sapt am avut simptome( crampe, dureri de spate, acnee si constipatie) as vrea sa nu ma mai stresaz fiindca stiu sigur ca nu s-a spart prezervativul, dar in cazul in care imi intarzie 2-3 zile ar trebui sa iau masuri?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Incearca sa te calmezi si sa mai astepti cateva zile pana cand vine menstruatia.Nu, o intarziere de 2-3 zile nu e motiv de ingrijorare deoarece e normal cand ai ciclu regulat.Si daca vine mai devreme cu 2 zile e aceeasi treaba, e normal.

| vero90281818 explică (pentru dullcat):

Luna trecuta mi-a venit pe 14, iar in octombrie mi-a venit pe 19

| vero90281818 explică (pentru dullcat):

E destul de regulat zic eu

| dullcat a răspuns (pentru vero90281818):

Pai un ciclu menstrual regulat este definit ca un ciclu care dureaza intre 21 si 35 de zile, cu o variatie de cel mult 3 zile.Trebuie sa faci tu calculul si sa verifici.In primii ani de adolescenta ciclul nu are cum sa fie calculat, dureaza vreo 3-6 ani pana cand se regleaza. Daca de exemplu ti-a venit pe la 13 ani, la 19-20 de ani ar trebui sa fie regulat. Exista si aplicatii care te ajuta in acest sens, sa ai acolo o evidenta pe mai multe luni :

https://play.google.com/......ps/details

Ah si multumesc pentru funda!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa, si? Daca nu s-a spart de ce iti faci probleme?

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o sansa de sarcina.