| ___TL5G a întrebat:

Bună ziua,sunt foarte stresat în legătură cu notele la mate,la care am 5, 5,4,3 și îmi este frică să nu rămân corigent.Fac și meditații din când în când, dar acolo mă descurc,dar când vin la școală sunt ca și resetat din fabrică.Am un coleg care stă în bancă și doar doarme și colorează în caiete și are 7, 8,4.Mi-se pare nedrept eu care scriu tot timpul lecțiile in caiete, și stau pașnic in bancă să am note mai mici față de unul care doar doarme la ore.Nu știu ce să fac sunt foarte demoralizat, parcă nu mai vreau să trăiesc! Sunt și în clasa 8-a.La Română chiar stau bine am patru note de 10, dar matematica cred că mă depășește.Imi vin tot felul de scenarii in minte,cum că eu voi rămâne corigent, dar eu tot îmi zic că voi reuși dar în mintea mea ceva tot mă descurajează. Aștept un răspuns cât se poate de serios! -Mulțumesc pentru atenția acordată!

Răspuns Câştigător
| Al000993732 a răspuns:

Buna, am fost și eu în această situație, fi atent, încearcă să ieși la tablă, nu-ți fie rușine daca nu știi, ieșind la tabla profesorul observă ce nu înțelegi tu și îți va explica, stai liniștit nu vei rămâne corigent, mai sunt câteva luni până se termină școala. Când profesorul vă dă teme și tu nu le înțelegi caută pe YouTube lecția din care ți-a dat tema sunt tot felul de filmulețe explicative. Dacă nu funcționează spune-i profesorului de meditații că tu nu înțelegi, spune-i că vrei să îți explice mai detaliat. Îți recomand să vorbești cu părinții tăi, ei te pot ajuta și îți pot da mai multe sfaturi! Dar stai liniștit nu vei rămâne corigent, dacă gândești negativ nu va funcționa, încearcă să te ambiționezi, vei reuși! Sper că te-am ajutat cu acest răspuns, am incercat să îți dau cât mai multe sfaturi!?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Faci meditații cu profu/profa de la clasă?

| ___TL5G explică (pentru sierra1):

Nu,fac cu cineva privat

| Hyperion7 a răspuns:

Da-ti silința mai mult, o să rezolvi cumva!

| ___TL5G explică (pentru Hyperion7):

Până acum am media 4, 25 la mate mai am nevoie de 25de sutimi

| Hyperion7 a răspuns (pentru ___TL5G):

Înțeleg.
Și eu am trecut printr-o situație asemănătoare.In clasa a 12-a voiam să fiu de 10 la toate și am fost, cu excepția românei.
De-a lungul anului am avut un 10 și am zis că voi incepe bine insa situația a scăpat de sub control și am luat câțiva de 7(nu mai știu dacă 2 sau 3) iar media mea părea ca se duce de râpă și m-am demoralizat.O buna perioada am fost stresat și cu simulările, și cu bacul dar am dat-o cumva la cap, mi-am unit forțele iar pe la sfârșitul anului școlar proful asculta pentru cei care doreau să își mărească mediile.M-am enervat atât de tare încât am luat 3 de 10 și așa mi-am făcut media 9, că 10 nu mai aveam cum, dar a fost bine și așa.
Concluzia, daca vrei un lucru, te dai cu capul de pereți și chiar vrei ceva, obții.
Sper sa te motiveze și să te încurajeze povestea meabig grin