| bubu_1526 a întrebat:

Buna ziua TPU, am si eu doua intrebari pentru voi
Dupa ce ai absolvit liceul, iti va mai veni alocatia?
Dupa ce ti-ai depus actele de somaj, tot pentru cei care au absolvit, si tot ce este necesar, in cat timp iti vor da banii?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

1.Dupa ce termini liceul normal ca nu mai primesti alocatie
2.In cateva luni o sa iti vina acasa. (~2-3 luni)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Alocatia se primeste pana la implinirea varstei de 18 ani si terminarea cursurilor liceale(daca ai implinit varsta in timpul acestora), dupa aceea nu se mai primeste.
Dupa absolvirea liceului si sustinerea bacalaureatului, daca nu mergi mai departe, la o facultate ori scoala postliceala, trebuie sa te duci la AJOFM din judetul tau pentru a fi luat in evidenta. Dupa 60 zile de la luarea in evidenta, daca nu ai reusit sa te angajezi si nici AJOFM-ul nu ti-a oferit un loc de munca, atunci vei primi indemnizatia de somaj pe o perioada de 6 luni. Numai bine!

| Lacoste a răspuns:

Buna.Nu mai primesti alocatie dupa liceu, iar banii aia de somaj ii primesti cam prin octombrie timp de 6 luni. Trebuie sa iti depui actele la cel mult 60 de zile de la data absolvirii liceului.O sa primesti cam 250 de lei pe luna. Daca iti continui studiile (postliceala, facultate) sau te angajezi nu o sa primesti somaj.