| pwp a întrebat:

Bunaa!
am nevoie de ajutorul vostru love struck
trebuie sa fac un referat,, un stil de viata sanatos ". trebuie sa cuprinda alimentatia sanatoasa, miscare, tutun, alcool, ce trebuie sa ce nu trebuie sa facem pentru a avea un stil de viata cat mai sanatos!
daca va pricepeti, ceva idei sau un link! as vrea sa cuprinda si imagini!

funda love struck

Răspuns Câştigător
| micurutza2005 a răspuns:

Pai ai putea sa incepi referatul cu ideea ca alimentatia sanatoasa trebuie initiata inca din copilarie pentru ca in viitor acei adulti sa fie cat mai sanatosi. o alimentatie sanatoasa trebuie sa cuprinda alimente cat mai variate in fiecare zi si cat mai sanatoase preparate termic cat mai putin, sa contina carne pui, peste, curcan, multe legume si fructe, lactate: iaurt, branza, lapte zilnic minim 400-500ml/zi, cereale, orele de masa sa fie cat mai fixe, mesele sa fie in numar de 5adica 3mese principale si 2gustari intre ele constand in fructe, iaurturi, micul dejun sa fie cel mai bogat si sa nu sarim peste el pentru ca el ne ofera energie pentru intreaga zi si nu ingrasa, trebuie sa contina minim 4-5feluri de ex:lapte, cereale, branza, paine intergrala, unt, miere, fructe sau suc de fructe proaspat, sunca.seara ultima masa sa fie la ora 19maxim.sa facem miscare in fiecare zi cat se poate de exe.mersul pe jos cativa km. zilnic sau un sport macar de 2-3ori pe saptamana.sa dormim minim 8ore pe noapte macar de 3-4ori pe saptamana. daca nu se poate in fiecare noapte si cel putin 1ora pe zi sa stam in pat sa ne odihnim.sa evitam sedentarismul, obezitatea ea fiind cauza unei alimentatii nesanatoase si haotice, dar cel mai important in acest sens sunt portiile mari pe care le mancam zilnic acestea duc destul de repede la obezitate, trebuie sa evitam sucurile acidulate, mancarea de tip fast-food, mancatul neregulat si la repezeala fara sa ne uitam la portia pe care o mancam, nu trebuie sa treaca mai mult de 4ore fara sa mancam ceva in cantitate cat de mica, trebuie sa evitam tutunul si alcoolul in exces, sarea, prea multa, grasimile, prajelile, afumaturile, dulciurile, toate acestea sa fie consumate in cantitati cat mai mici si mai rar.sa ne hidratam corespunzator in fiecare zi daca se poate cu apa plata, necesarul zilnic ar fi undeva la40ml/kg/corp (adica daca ai 50kgx40ml=2000ml/24 de ore de apa, ceai). sa evitam medicamentele fara prescriptia medicului, sa incercam sa evitam cafeaua in exces ea putand fi inlocuita cand santem obositi cu fructe sau suc de fructe sau legume proaspat stors acestea dand mai multa energie decat o cafea.sa ne facem timp sa ne relaxam inlaturand stresul care are o influenta foarte mare in viata noastra atragand dupa el multe boli.na sper ca ti-am dat ceva idee cu ce am spushappysucces.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Caută aici: www.referate.ro
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta aici www.referate.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce trebuie eu sa fac ca sa fiu sanatos?