| Anonima163333 a întrebat:

Buna!
Mai am 2 zile si incep clasa a 8a si as vrea sa va cer sfatul in legatura cu doua chestii.
1.cam cate ore ar trebui sa invat suplimentar, zilnic?
Programul meu este urmatorul:
-de obicei termin orele la 2, dar vor fi vreo 2 zile din saptamana cand o sa am pana la 3
-pana pe la 4-5 mananc si ma odihnesc
-de la 5 imi fac temele, prima data mi le fac pe cele pentru scoala, cam pana pe la 6.30
-intre 6.30 si 7 iau cina
-de la 7 pana la 8 as vrea sa invat sau sa imi repet lectiile(de exemplu lectia la bio, geogra, istorie, chimie sau fizica)
-de la 8 pana la 9 vreau sa lucrez suplimentar la mate si la roamna, cu exceptia zilelor in care am meditatii(am de 2 ori pe saptamana, luni la romana si marti la mate)
-de la 9 la 9.30 mi-as dori sa fac sport, dar nu cred ca o sa mai pot pentru ca voi fi foarte obosita sad

2.cam pe la ce ora ar fi indicat sa ma culc, avand in vedere ca trebuie sa ma trezesc la 6:20-6:30?

4 răspunsuri:
| isemilia a răspuns:

___
Programul e perfect, daca functioneaza pentru tine. Nu exista ceva universal bun sau universal prost. Daca tu stii ca ai destul timp pentru tot si ca te tii de el e bine. Eu una as fi modificat unele lucruri si iti spun sincer ca pentru mine nu ar functiona asa ceva. Dar cat timp pentru tine e bun tine-te de el. Eu una iti sugerez insa sa nu fii asa optimista (iti zic din experienta ca o sa ai zile in care nu o sa ai ce face - nimic, nimic. Nu, nu doar la inceputul semestrului - si zile in care vei avea si 3 teste (la noi maximul a fost de 5 in a 8a happy ) si sa nu urmezi programul ala cu sfintentie. Da, odihneste-te dupa scoala, insa ar fi mai bine sa te odihnesti in functie de cat de grea a fost ziua. Nu e tocmai eficient sa ai 3 ore libere dupa scoala in zilele cu ore pana la 14, in conditiile in care : 1. In zilele cu 7 ore ai doar 2 (in principiu zilele mai lungi sunt mai obositoare. Depinde si de ce materii ai insa) si 2. Sa ai 3 ore libere cand in total cam atat iti propui si sa inveti intr-o zi. E doar o sugestie, insa incearca sa iei o pauza de 30 - 50 de minute in care sa faci ceva ce iti place (sa asculti muzica, sa te uiti la un episod dintr-un serial, sa citesti daca te relaxeaza, sa joci jocuri video, sa tragi un pui de somn happy ), dupa sa iti faci o tema la cea mai complexa materie din ziua urmatoare sau sa inveti o lectie simpla (daca ai timp), sa iei masa si dupa sa te apuci de ce e mai urgent / complex (daca ai un test invata la materia aia prima data. Daca ai matematica maine fa-ti la matematica, nu te apuca de o materie simpla. Da, e mai usor, insa mai bine lasi ce e mai simplu la urma, cand esti mai obosita. O varianta e sa incepi cu ce iti place, ca sa te motiveze. Sau lasi materia aia la urma ca sa te poti concentra la final. Oboseala + materia care nu iti place = 0 interes). Daca simti ca ai obosit ia o pauza de cateva minute (fa sport, uita-te pe telefon etc) si te apuci iar. Vor fi zile in care nu o sa ai nimic (da nimic. Nici teme, nici invatat. Nimic, nimic) si zile in care o sa dureze 5 ore numai sa inveti si sa iti faci temele. (asta mai mult prin semestrul doi cand vei primi testele alea de EN de 2 ore. Nu o sa iti ia chiar 2 ore, da daca ai mate, romana si altceva unde ai de invatat multicel in aceeasi zi e posibil sa fii supraaglomerata. Sau daca ai mai multe teste intr-o zi) Nu cred ca e eficient sa iti impui ca pana la X sa asa, pana la I sa asa, insa din nou, eu doar sugerez. Daca pentru tine functioneaza ceva, fa chestia aia, nu ma asculta pe mine. Incearca totusi sa iti faci si un plan pentru weekend-uri. In general ti-as recomanda sa iti pui cam 2 - 3 ore pentru matematica / romana. (in zilele saptamanii) Cam 2 ore iti ia un test de EN. Poti, desigur, sa faci is exercitii / probleme. Sau sa stai in alea 2 - 3 ore sa intelegi ceea ce nu s-a explicat bine in trecut. In principiu, alege in fiecare seara ce vrei sa faci in ziua urmatoare (sa aprofundezi, sa inveti, sa exersezi etc) si fa o lista cu lucruri pe care ai vrea sa le intelegi mai bine (intrebari, nelamuriri, idei etc) si cu lucruri importante. (ceva ce te-a ajutat sa intelegi un concept, o modalitate de a rezolva o problema, un text / poem interesant pentru romana etc)

2.Cand vrei. Da, unii o sa iti recomande 8 ore. Da' adevarul e ca prima parte a somnului e cea mai importanta. Ce e dupa e doar de umplutura. Asa ca fie ca dormi 5 ore, fie ca dormi 7, mare diferenta nu-i. In principiu, eu as zice ca pe la 11 ar trebui sa dormi. Practic, daca termini totul pana la 8 atunci nu sta 3 ore degeaba. Fie mai lucrezi ceva, fie mai stai un pic si dupa te culci. De asemenea, daca ai foarte mult pe a doua zi, nu te pune la culcare de la 9 ca aia e ora de culcare. Incearca sa termini tot ce e mai important si ce nu poti face in pauze. (aici ai de ales happy Nici nu ai idee cate teme o sa faci in pauze) Incearca sa nu stai prea tarziu, dar nici sa te culci de la 9 daca stii ca nu ai terminat totul.

Bafta! Nu te strasa, nu e atat de greu. Important e sa te obisnuiesti cu modelul de subiect si sa incerci mai multe metode, sa vezi ce merge pentru tine.

| Anonima163333 explică:

Daca am greseli gramaticale va rog sa ma scuzati, m-am grabit

| Dark7Soul a răspuns:

Când eram în a 8-a, mă durea la durligi de examen. Nu-ți mai fă atâtea griji, ai un program ca la carte. O să iei examenul național cu brio (asta dacă te ții de carte).

| KristianLarracuente a răspuns:

Salut! Mici modificări aduse programului tău sunt:
• 6:00 - trezirea
• 6:00 – 6:30 – sport
• 6:30 – ora la care pleci – rutină de dimineață
• 14:00/ 15:00 – 17:00 – prânz și odihnă
• 17:00 – 18:30 – teme
• 18:30 – 19:00 – cină
• 19:00 – 19:45 – învățat pentru materiile din ziua următoare
• *19:45 – 20:45 – pregătire individuală pentru Evaluarea Națională
• 20:45 – 21:00 – rutina de seară
• 21:00 – maxim 22:00 – timp liber
• Minim 22:00 – 6:00 – dormit (minim 8h/noapte)
*nu e obligatorie zilnic, mai ales în zilele în care te simți extenuată
În weekend poți pune mai mult accent pe materiile de la Evaluarea Națională.
Succes.