| raluca48 a întrebat:

Cam incurc functiile sintactice si valorile morfologice ma puteti ajuta?(fundita):*:*big grin

Răspuns Câştigător
| Kindly a răspuns:

Pai e simplu.
Functiile sintactice sunt primele care trebuie spuse atunci cand faci analiza gramaticala a unui cuvant adica : Subiect, predicat, atribut, complement.
Iar valorile morfologice sunt : substantiv, adjectiv, adverb, numeral, pronume, articol, conjunctie, interjectie.
sper ca ti-am fost de ajutor! big grin.

| Sweet_Alexandra_1980 a răspuns (pentru Kindly):

Foarte bine pus raspunsul....bravo chiar si eu m-am ajutat de el

| justme2846 a răspuns (pentru Kindly):

Articolul nu are f.s!

8 răspunsuri:
| BadBoyCristy a răspuns:

Functiile sintactice sunt : Atribut, Complement...chestii de genul asta si valorile morfologice sunt : pronume, substatntiv, verb...etc.

| Kindly a răspuns:

Am uitat verb la valori morfologice, scuze :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai valorile morfologice sunt : verb, pronume, numeral, sunbstantiv etc. Iar functiile sintactice sunt alea care iti rasp la intrebari de ex : Maria este eleva. cine este eleva? : Maria are functie sintactica de subiect. Si mai sund si complement direct- ce? complement indirect- cui? etc. Funda?

| valivalentinuza a răspuns:

Bună! Ştiu că ai dat deja funda,dar vreau şi eu să-mi pun părerea. Deci,după cum ştiim funcţiile sintactice se deosebesc de valorile morfologice. Cele doua nu cred că au o legătură anume. Funcţia sintactică este atunci când pui întrebarea părţii de vorbire,şi poate fi:Atribut (ce fel de? câţi? câte, al cui,ale cui?,etc.),Complement (unde,până unde,etc) Predicat (ce face? etc.) şi Subiect ( cine?). Fiecare stă într-un caz. Iar valorile morfologice se întâlnesc cel mai des la numeral. Uite exemplu:
Valoare substantivala:
Cinci au mers la circ.
Numeralul cinci,poate fi înlocuit cu fetele,de exemplu.
Valoare adjectivală:
Cinci copii au mers la circ.
După cum vezi, aici numeralul ar determina un substantiv. Şi poate fi înlocuit cinci, cu un adjectiv, de exemplu drăguţii.
Şi vine : Drăguţii copi au mers la circ.
Sper că ai înţeles! Te pup, o zi bunăă!happy

| Salcudean_Cristi_1994 a răspuns:

Ce bine ca ai pus intrebarea! Deaoarece maine am teza si chiar astea nu l-e stapaneam bine!

| Jasmine_Dell_1997 a răspuns:

Si eu am nevoie de functii sintactice si valorile morfologice dar mie imi trebuie intrebarile