| AnniaAKN a întrebat:

Cand iesi in oras cu un baiat de ce trebuie sa plateasca mereu el? Aici nu e vorba de o relatie sau ceva de genul,iesi pur si simplu la o cafea sau ii dai tu un telefon si ii spui sa vina la o cafea,aici ar fi normal sa platesca cel care invita sau exista o regula? De exemplu daca vorbesc cu o prietena si o invit la o cafea sa vorbim,iar ea este cu prietenul ei si se prezinta impreuna,pentru ca eu i-am invitat,de ce trebuie sa plateasca prietenul ei cafeaua? Mie mi se intampla mereu,cand vreau sa scot banii imi zambesc ironic si imi zic ceva de genul:"lasa-i deoparte,cum sa platesti tu?"Eu ma simt prost, pentru mine normal ar fi ca cel care invita sa plateasca, indiferent ca e fata sau baiat.

12 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Fiind baiat daca ies cu un prieten la o bere ceva ne luam la misto care e cu plata, dar in momentul cand am invitat o fata e clar, eu platesc, nu stiu cum vine asta sau daca e o regula nescrisa, dar m-as simtii aiurea eu ca baiat sa las fata sa plateasca, la mine nu exista asa ceva happy

| AtateaConditii a răspuns:

De obicei baietii si barbatii au salariile mai mari ca ale fetelor/femeilor si de aici cred ca se trage traditia.

| T0T a răspuns (pentru AtateaConditii):

De obicei muncesc și mai mult pentru acei bani.

| T0T a răspuns:

Eu cred că fiecare ar trebui să plătească ceea ce a cumpărat că dacă inviți pe cineva nu e cum ai obliga pe cineva și acesta ar veni ca să îi plătești tu. Nu. Vine că așa dorește și dacă dorește să fie acolo să plătească ceea ce consumă. Nu pricep de ce contează dacă e băiat sau fată, sincer, sau suntem sexiști?

| doreal a răspuns:

Mie mi se pare corect ca fiecare sa-si plateasca consumatia.

| pilaf a răspuns:

În opinia mea, trebuie să plătească persoana care a făcut invitația. Așa e corect.

| MissADEEL a răspuns:

În opinia mea, este ceva ce ține de tradiție sau de o convenție socială și anume că bărbatul este cavaler cu femeia care trebuie mereu protejată. Însă femeia a început să se emancipeze de multă vreme și să dorească drepturi egale cu ale bărbatului, lucru ce ar trebui să fie valabil și în tradiții... dar nu înseamnă că și e.

Din punctul meu de vedere, fiecare să își plătească consumația proprie și atât. E cel mai corect, așa nu iese nimeni dezavantajat în final.

| Taduic a răspuns:

Păi, în primul rând din simpatie pentru fete și în al doilea rând, dacă sunt copii e o explicație foarte clară: fiecare părinte care a avut măcar o relație în tinerețe, fie mama fie tată, când îți spune copilul tău că iese cu o fată undeva n-ai cum să-i dai doar 10 lei laughing. Dacă e vorba de adulți, e vorba de bugetul fiecaruia.

| EdyakaSmoke a răspuns:

Asta chiar nu conteaza! Baietii se simt mai bine daca platesc dar uni sunt mai zgarciti asa ca lasa pe altcineva sa plateasca ca de exemplu eu laughing)

| BlackCat13 a răspuns:

Pana cand femeile au inceput sa lucreze, numai barbatii lucrau, deci ei aveau bani ca sa plateasca