| patricia17 a întrebat:

Cand iti cumperi tableta, la inceput cate ore trebuie lasata la incarcat

Răspuns Câştigător
| Axys a răspuns:

happy

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Formatarea nu mai este necesara la aceste tipuri de baterii. S-au dus vremurile cand trebuia sa incarci o baterie noua de 3 ori a cate 12 ore. Acum dupa ce cumperi tableta o poti folosii/incarca normal. Cand bateria ajunge la 10% o incarci si o scoti de la incarcat cand ajunge la 90-95%. Unul dintre aspectele cheie este modul în care încarci acumulatorul, iar cel mai important sfat este să eviţi descărcarea completă a gadgetului. Motivul? Dacă laşi bateria să se descarce complet, există riscul ca aceasta să nu se mai poată încărca la capacitate maximă, iar acest lucru este valabil mai ales în cazul acumulatorilor Li-Po. Astfel, este de preferat să încarci acumulatorul când acesta mai mare 20-30% din autonomie.
De asemenea, nu contează dacă acumulatorul se încarcă la capacitate maximă sau dacă îl scoţi din priză înainte de a indica un nivel de 100% al bateriei, întrucât acest lucru nu afectează în niciun fel performanţa acestuia.

| Axys a răspuns:

Nu neaparat 12 ore se poate incarca si in 8 ore

| Axys a răspuns:

Fiind noua se incarca mai rapid aasa e amea big grin

| GothicMitiHappy a răspuns:

10 ore maxim