| Seby80 a întrebat:

Care credeti ca este cel mai frumos saxofon (alto, tenor sau soprano) dupa parerea voastra. Ma refer in muzica Pop, Jazz (nu manele sau populara).

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Dragă prietene, instrumentele respective sînt diferenţiate funcţie de considerente pur tehnice, nu din punctul de vedere al esteticului. Cînd am zis considerente tehnice m-am referit la construcţia respectivului instrument, felul sunetelor pe care le scoate fiecare dintre acestea şi considerentul pe care crede necesar instrumentistul de a-l utiliza în unele piese muzicale. Deci nu cred că se poate spune despre vreunul dintre acestea că ar fi mai frumos sau mai puţin frumos.
Cît priveşte utilizarea lui în piese gen pop sau jazz, pe de o parte, sau manele sau populară, pe de altă parte, ele nu se construiesc special pentru aceste genuri de interpretare. Acelaşi instrument folosit la a cînta pop sau jazz se foloseşte şi în celelalte genuri.

| Seby80 explică (pentru corolav):

Da,te-am inteles. Dar ca si sunet, care crezi din toate cele 3.