| LyoDDxD a întrebat:

Care e diferenta dintre diateza reflexiva si cea activ pronominala?(sunt cls a 7-a)

Răspuns Câştigător
| rudfy a răspuns:

La diateza reflexiva subiectul exercita actiunea asupra sa iar verbul este insotit de pronume reflexiv fara functie sintactica (el se gandeste) si la activa pronominala pronumele reflexiv are functie sintactica(ma privesc in oglinda).Si eu sunt clasa a 7a si asa ni le-a predat profa... sper ca te-am ajutat funda? big grin