| andrutza2013 a întrebat:

Cine imi explica si mie diateza reflexiva si cea activ-pronominala? (Cu exemple) Funda!

Răspuns Câştigător
| Luiz369 a răspuns:

Buna, te ajut eu

Reflexiva: Daca e reflexiva inseamna ca el face actiunea si tot el o sufera '
ex: El se îmbracă repede. - cine se imbraca repede : el, -cine face actiunea de a se imbraca :tot el

activa pronominala :actiunea e facuta de subiect (de un obiect, lucru ) si suportata de o personana (el, ea )
ex:El citește o carte: cina face actiunea -el, cine sufera actiunea :cartea

sper ca te-am ajutat.

Funda happy?