| Smile4free a întrebat:

Care e diferenta dintre latina si spaniola?
Scuzati categoria am pus-o din greseala...

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Latina este o limba veche si nu mai este vorbita in prezent, dar se studiaza la scoala la anumite profiluri, fiindca este o limba care reprezinta baza altora (a limbilor neolatine sau de origine romana), printre care si spaniola. Deci din latina s-a format limba spaniola (la care s-au adaugat si alte influente ale altor limbi), care prezinta alte caracteristici fata de aceasta (gramatica diferita etc.).

4 răspunsuri:
| Neverwas a răspuns:

Latina sta la baza spaniolei.
The end

| Smile4free explică (pentru Neverwas):

Scurt si la obiect..mersi iti dau vot laughing

| Neverwas a răspuns (pentru Smile4free):

Yeeee

| Ioana9913 a răspuns:

Latina este o limba veche care nu se mai foloseste iar spaniola provine din latina si se foloseste si in zilele noastre.