| Izomer a întrebat:

Care e sensu figurat al cuvantului " alb "?
Va roog! Cat mai rapid!

Răspuns Câştigător
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,pai sensul figurat are de fapt un alt inteles, in comparatie cu cel propriu.Acest sens are rolul de a forma o imagine artistica.De exemplu, cuvatul"alb" cu sens propriu: Om alb[adica noi, europenii, care suntem albi] iar cand spui cu sens figurat, acest cuvant poate fi inteles:
1=Alb ca varul[ cand iti este rau, cand ai o stare proasta, cand nu te simti bine.Sunt sigura ca ti s-a intamplat sa iti spuna cineva atunci cand te simti rau" esti alb ca varul].
2=Tigru alb.Este clar ca acest cuvant este folosit cu sens figurat fiindca nu exista tigru albhappy. Deci astea sunt sensurile figurate ale cuvantului"alb".

| Izomer explică (pentru LifeIsColour):

Mersiii muuuult :*

| Camelisa a răspuns (pentru LifeIsColour):

Oooo ba da exista! http://www.google.ro/......tp?/imgres

| LifeIsColour a răspuns (pentru Camelisa):

Buna,chiar nu stiam ca exista acesti tigrii albi,dar vezi tu,eu cand am zis ca nu exista tigru alb m-am referit la acel alb,care sa fie alb in adevaratul sens al cuvantului,cel din imagine nu e chiar atat de alb,oricum,eu merg in continuare pe ce am zis, tigru alb cu sens figurathappy.Hai sa zicem ca a doua optiune, asta cu tigrul nu se pune, dar macar e prima, care intr-adevar are sens figurathappy.

| Camelisa a răspuns (pentru LifeIsColour):

Hei nu.mi prea pasa laughing sa fiu sincera, doar ti.am explicat ca..EXISTA.Si stiu la ce te.ai referit tongue era doar un fel de paranteza!

| LifeIsColour a răspuns (pentru Camelisa):

Ok,mersi,am mai invatat si eu ceva nouhappy

| Camelisa a răspuns (pentru LifeIsColour):

Nu am spus.o din rautate.Numai bine

| LifeIsColour a răspuns (pentru Camelisa):

Stiuhappy,o zi buna si tie!

8 răspunsuri:
| onutzaskumpik a răspuns:

Nins sau imbatranit