| boro a întrebat:

Care este bautura racoritoare preferata?

Răspuns Câştigător
| LotusRadioactiv a răspuns:

Apa. Nu are gust, dar totusi cand ti-e sete este cea mai buna bautura, nu-i asa? happy

8 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Limonada de casă.
O zi cu zâmbet să ai!

| ahlrh a răspuns:

Limonada.

| alin a răspuns:

Berea

| AdinaVreaDoarFunditeDePusInPar a răspuns:

LIMONADA, ORANJADA:D(e ceva in genul limonadei;))...numai ca e cu portocale;))).
Prepararea unui suc răcoritor din zeamă de lămâie a fost o idee care a izvorât cât se poate de uşor, mai ales după ce specialiştii în nutriţie au lăudat acest fruct pentru proprietăţile sale benefice pentru sănătate. De ce a durat mai mult timp până când oranjada şi-a făcut loc în frigiderul nostru, încă nu se ştie. Cu toate că prepararea celor două băuturi este asemănătoare, dacă decideţi să încercaţi oranjada este bine să ţineţi cont de anumite diferenţe existente între lămâi şi portocale, diferenţe care influenţează întreg procesul de preparare. În primul rând, portocalele sunt mult mai dulci, ceea ce înseamnă că oranjada are nevoie de mai puţin zahăr decât limonada. În al doilea rând, coaja de portocală este mai groasă decât cea de lămâie, aşa că este posibil ca sucul să fie mai greu de stors. În trecut, gospodinele fierbeau lămâile pentru a facilita procesul de extracţie a sucului. Procedura nu mai este de actualitate, însă fructele trebuie lăsate în apă călduţă timp de câteva minute înainte de a fi stoarse. În cazul portocalelor, din cauza grosimii cojii, este nevoie ca fructele să fie ţinute în apă caldă timp de 10-15 minute. Apoi, portocalele conţin mai multă pulpă decât lămâile, prin urmare, dacă vreţi ca oranjada să fie limpede, pulpa trebuie strecurată. În fine, portocalele sunt mai mari, deci pentru oranjadă veţi avea nevoie de mai puţine fructe decât ar fi necesare pentru prepararea limonadei.

Oranjada este o băutură foarte hrănitoare, care poate fi savurată de întreaga familie, întrucât are un conţinut ridicat de vitamina C, vitamina A şi calciu şi nu conţine deloc grăsimi sau colesterol. Oranjada are o cantitate mai mică de zahăr decât orice altă băutură din citrice, putând înlocui cu succes orice suc acidulata.

Daca vrei sa aflii cum se prepara oranjada uite aici un lick care o sa te ajute: http://neneamircea.weblog.ro/......e-anotimp/

Răspuns utilizator avertizat
| GirlsJustWannaHaveFun a răspuns:

Mmm...un suc cola cu gheata... excelent

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Benzina

| vaidessorinradu a răspuns:

PEPSI,este mai usor si nu creeaza dependenta.