| Lockon a întrebat:

Care este diferenta dintr-o camera analog si una digitala? Merci. happy

Răspuns Câştigător
| Busu_Tania_1991 a răspuns:

Un aparat de fotografiat analogic foloseste film, dar un aparat foto digital nu.

Această zonă, echivalentul a retinei ochiului, este înlocuit cu un cip de siliciu cunoscut ca un dispozitiv cuplat însărcinat(CCD). Lumina intra prin obiectiv şi cade pe mai multe elemente de pixeli mici gravate pe cip. Lumina este transformată într-o cantitate mică de sarcină electrică şi conţinutul fiecărei celule este secvenţial mutat pe cip ca o linie de cupe transmise de la o persoană la alta până când se ajunge la marginea de cip. Acest "Dispozitiv Brigada de Cupă", apoi stochează elementele pixelilor [în cartela de memorie pentru imprimare.

1 răspuns:
| TheYonutz19 a răspuns:

Cea digitala e mai scumpa si se vede si mai bine...