| NoNameToday a întrebat:

care este diferenta dintre o fraza si o propozitie? cum facem diferenta?

4 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Propoziția are un singur predicat. Fraza are minim două.

O frază este alcătuită din două sau mai multe propoziții.

Baftă

| kapsunik99 a răspuns:

Pai o fraza are mai multe cuvinte decat o propozitie.laughingpropozitia are un SINGUR predicat si fraza mai multe propoziti.happy
sper ca te-am ajutat.pup. fundita?

| myru_6393 a răspuns:

Propozitia e mai scurta si fraza e mai lunga. o propozitie are un singur predicat fraza mai multe. o fraza este formata din mai multe propozitii fundita?

| danusikd a răspuns:

Pai propozitia este propozitie este alcatuita doar dintr-o parte dar fraza este alcatuita din mai multe propozitii in ea. cred ca am fost explicita