| Fluture a întrebat:

V-as ruga si eu, daca puteti sa-mi explicati diferenta dintre o propozitie principala sau predicativa si o propozitie subiectiva.[in fraza] Pur si simplu le confund. Help! dau funda si voturi.

1 răspuns:
| LuizaAndreeaLuiza a răspuns:

Buna!
deci, propozitia principala este cea care are inteles propriu, nu depinde de celelalte(celelalte depind de ea)
propozitia predicatina este aceea pe care o poti constrange intr-un nume predicativ pentru verbul din propozitia de care depinde
iar propozitia subiectiva este accea care are rolul subiectului pentru propozitia regenta.
FUNDA?