| croissant a întrebat:

Care este diferenta dintre vegan si vegetarian?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Vad numai raspunsuri eronate pe aici. Vegetarienii nu mananca carne, veganii nu mananca produse de origine animala adica nici lapte nici oua nici carne. Dar veganismul nu e numai despre alimentatie, presupune si sa nu contribui deloc la exploatarea animalelor nici macar insectelor deci sa nu consumi nici miere, sa nu porti haine de blana sau incaltaminte din piele naturala, sa nu folosesti produse cosmetice testate pe animale plus multe alte aspecte. Asta face un vegan adevarat. Dar de obicei se considera ca esti vegan si daca doar mananci vegan

7 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Vegetarienii tin ''post'' de carne, veganii tin ''post'' de alimente de origine animala. Oricum, trista viata sa ai sa nu mananci niste carne, lactate, oua si multe delicatese de genul.

| zurick a răspuns:

Vegetarismul se referă doar la consumul produselor animale. Veganismul înseamnă și să nu folosești nimic provenit de la ele, lână, piele, cosmetice testate pe animale etc.

| Eireann a răspuns:

Veganii in general evita toate produsele de origine animala deci nu consuna carne, oua, lactate si miere. Pe langa partea alimentara multi refuza si sa poarte piele sau blana si evita cam toate practicele care aduc detrimente animale lor.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Tot ce știu este ca ei nu mănâncă carne și mănâncă numai salate și BIO mănâncă numai sănătos

| Drimmero a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

''Mananca numai sanatos'', foarte sanatos, o gramada carente de vitamine si minerale au in corp, dar mananca foarte sanatos ))). Lactatele, oualele si carnea au cele mai multe proteine si o gramada vitamine fara de care corpul nu prea functioneaza cum trebuie, avem nevoie de proteina animala.

| GiuliaMariaaa a răspuns:

Vegetarienii nu consumă carne, în timp ce veganii nu consumă nimic de origine animală.

| vaajjjjj a răspuns:

Lapte?!