| virusu007 a întrebat:

Care este formula masei? dau fundita la rasp corect

Răspuns Câştigător
| DragonFLoW a răspuns:

Masa nu are o anumita formula ci o gasesti in alte formule, daca vrei sa-ti faci tema la fizica o gasesti in G= m*g => m= G/g sau din legea fundamentala a miscarii clasice ( cred ca asa ii zicea ) F = m*a (a=acceleratia F=forta ). Daca ai de aflat la chimie masa unei substante, daca esti clasa a 6-a sau a 7-a cine stie o gasesti in "ro"(scuze nu gasesc simbolul) ro=m/V, sau NrDeMoli = masa/masaMoleculara. Sper ca ai inteles ceva. Succes!

2 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Fiind marime fizica fundamentala, masa nu are o formula a ei. Dar o poti determina din greutate : m=G/g sau din densitate: Masa=densitate x volum.