| ioana_5244 a întrebat:

Care este parerea voastra(morala) despre sinucidere?

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

@burzum96 aia nu e muzica pentru copii, iti trebuie discernamant s-o intelegi. Daca te ajuta sa scapi de timiditate, ok, dar nu brava cu asta in fata adultilor ca te faci de rashee hee

Deja sinuciderea iese din sfera moralitatii, fiind un act contra vietii, a instinctului de conservare (cel mai puternic instinct din lumea vie, mai puternic decat cel de reproducere, este printre altele cel care provoaca teama - pentru a evita pericolele asupra vietii ). Este provocata de dezechilibre mari sau accidente suferite de sistemul nervos, deci eu o vad ca pe o grava manifestare a psihicului dereglat. Si fiind contra a tot ceea ce suntem, e condamnata pe toate planurile.
Nu la fel se pune insa problema cand e vorba de sacrificiul pentru cei dragi sau cei multi, sau de renuntarea in fata unei boli incurabile care va aduce numai chin ( si celor din jur). Aici sunt multe aspecte discutabile si pareri impartite.

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Parerea mea:-?
Un om normal nu ar apela niciodata la asa ceva
Nu exista probleme ci doar solutii;))
Cum sa renunti la viata? Cand ea nu iti apartine si nu ti-a apartinut niciodata? N-ai dreptul sa iei ceva ce nu e al tau.Moarte nu e o solutie. E finalul.Nu mai ai cum sa dai inapoi, oricat de mult ai vrea.Suferi dar nu esti nici primul nici ultimul. Diferenta dintre cei care traiesc si cei care se sinucid e ca primii stiu cand sa zica:"Gata de azi incep o noua viata, ce a fost a fost ce va fi va fi"
http://www.youtube.com/watch?v=EaorxF13Ol8

| Marii a răspuns:

Dovada lasitatii. Dovada ca omul nu se poate lupta cu propria viata. happy

| Sylx a răspuns:

Din punct de vedere al B.O.R sinuciderea este cel mai mare pacat pe care il poate savirsi un om, pentru ca isi ia viata pe care i-a dat-o Dumnezeu. Consecinta acestui pacat este ca il duce pe cel ce l-a facut direct in iad fara a mai fi judecat de vreo instanta divina.

| adinaciosescu a răspuns:

Viata ne e data cu voia lui D-zeu ...si tot el ar trebui sa hotarasca cand se opreste firul ei ...nu? Doar un om bolnav psihic se poate gandi la sinucidere.Viata e frumoasa daca sti sa ti-o faci si prea scurta ca sa n-o traiesti.

| laura_9178 a răspuns:

Mi-e frica sa ma gandesc la asa ceva.nu as putea face asta oricat de deprimata as fi. mi-e frica de moarte, de Dumnezeu. nici nu vreau sa ma gandesc :-|

| burzum96 a răspuns:

Ai auzit despre black metal? Este un gen care te-ar putea determina la un momendat sa faci asa ceva... e mult mai greu de inteles dar am sa-ti pun si un link, sau mai multe :

http://www.youtube.com/watch?v=LuBKxhusg_c Darkthrone - Quintessence
http://www.youtube.com/watch?v=58o17dnB6hk Mayhem - Freezing Moon

http://www.youtube.com/watch?v=9Bm-kdLwBVc Burzum - Dunkelheit

Si sunt multe altele...