| WeeD a întrebat:

Care imi da niste exemple cu fiecare timp in engleza vreau si propozitii traduse va rog nu copy paste

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Pentru că îmi place foarte mult limba engleză, şi sunt aici ca să ajut, îţi voi spune.
Începem cu timpurile trecute:
1. Past Simple
Arată acţiuni care s-au întâmplat în trecut înainte de altele :
She got up, washed and had breakfast.

Arată obiceiuri trecute :
He used to went to school on foot.

Past Continuous:
Arată o acţiune petrecută la un moment dat în trecut :
She was eating at 8 a.m. yesterday.

Arată 2 sau 3 acţiuni simultane trecute:
While mum was reading, dad was watching TV.

Past Perfect Simple:
Arată o acţiune care a început în trecut şi s-a terminat înaintea unei alte acţiuni trecute:
I had done my homework before my parents come home.

Past Perfect Continuous:
Arată o acţiune începută în trecut, în desfăşurarea unei alte acţiuni trecute.
I had been reading the book for 10 minutes, before you come home.

Timpurile Prezente :
2. Present Simple
Arată situaţii sau ocupaţii permanente:
He works in a hospital.

Arată adevăruri general valabile:
Water freezes at 0 g C.

Present Continuous
Arată situaţii temporare:
They are living with Mary at present.

Arată aranjamente (planuri) fixate în viitorul apropiat:
We are visiting grandma on sunday.

Present Perfect Simple
Arată o acţiune care a început în trecut şi are efecte prezente:
I have seen the film.

Arată frecvenţa folosind adverbe de timp cum ar fi : never, ever, often, seldom,etc.
I have never eaten caviar.

Present Perfect Continuous
Arată o acţiune care a început în trecut, continuă în prezent, şi va continua şi în viitor.
I have been reading a book for 10 minutes.

Multă baftă!

1 răspuns: