| PandacornMaria87658 a întrebat:

Care liceu ar fi mai bun? trec pe clasa a 8-a si m-am gandit la doua licee ( eu sunt la arte acum nu de pe clasa 1 dar de 3 ani sunthappy )
Liceele ar fi
-arte ma pasioneaza mult fotografia si filmatul dar mai mult fotografia, la filmat doar acele boomerang-uri de pe Instagram laughing si ma gandeam ca de aici as putea fiu fotograf se castiga bine cred la nunti, albume la scoli etc.
-cooperatii profil turism si alimentatie (bucatar-ospatar) imi place sa gatesc poate pe viitor mi-as deschide un restaurant pentru inceput sa fiu chelnerita ar fi o idee. happy
Intrebarea e care din el ar fi mai bun adica sa castig in meseria pe care o invat sau pentru care sunt pregatita la acel liceu?
Astept cateva raspunsuri apoi o sa ofer Funda

3 răspunsuri:
| ChiarEu2 a răspuns:

Liceul nu prea mai are treabă cu viitorul unei meserii. Cu fotografia nu știu ce să zic, acum mai toată lumea are dslr-uri, piața fiind plină de fotografi. Cu gătitul e o idee bună. Eu te sfătuiesc să te implici în meseria asta. Termină-ți liceul (indiferent de profil), fă niște cursuri de calificare și apoi vei avea "licență" de bucătar chef. Mult succes!

| PandacornMaria87658 explică (pentru ChiarEu2):

Cam ai dreptate probabil nu aș fi ajuns nicaieri printre atatia care fac o treaba excelenta cu fotografia. Deci nu conteaza liceul atata timp cat fac cursurile? Pai la liceul cooperatii profil turism si alimentatie( bucatar-ospatar ) nu invat si acolo lucruri despre gatit sau la practica?

| PandacornMaria87658 explică (pentru ChiarEu2):

M-am mai gandit putin si fotografia ar putea fi ceva ce fac dupa munca (cel mai probabil la restaurant *legatura cu mancarea*) contra cost, retelele de socialuzare ar fi o reclama buna (sa postez poze facute de mine prietenilor, naturii, obiectelor etc )