| justemoi03 a întrebat:

Care stiti cuvinte care sa contina grupurile e-e, e-a, o-e, i-u? Va rog repede big grin...de exemplu eu am gasit la e-e alee, oare e bine?

7 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

E-e-alee da; idee,maree,Egee
ea-geam,ceas,geanta(sper ca nu trebuie' sa transcrii fonetic )
o-e-thinking nu stiu pe moment
i-u-pariu, castaniu, brumariu

| Rebeca_5235 a răspuns:

Idee
feerie
leal
ideal
poet/poeta
coerent
poem
cu iu sunt multe: mediu, viu, podium, sediu, concediu, iubire, iute, diurn, ciur etc

| MademoiselleV a răspuns:

Da, e bine.
e-e: maree, orhidee, idee, turnee, licee, Andreea, Coreea, procedee;
e-a: rea, european, geană, sprânceană, seamă;
o-e: aloe, poet, poezie, oenolog;
i-u: concediu, incendiu, iubire, arpegiu, solfegiu, iute, iunie.
Multă baftă!

| aleutu a răspuns:

E bine alee, cu e-a : rea, o-e : Goe, i-u : diliu ( dus cu pluta )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E-e : alee, licee, muzee, orhidee, acnee curcubee, reexaminare;
E-a : acadea, vergea, derivarea, albastrea.
O-e : canoe,
I-u : iubire, auriu, argintiu, fumuriu. big grin

| Tampa_Carmela_1980 a răspuns:

Cuvînt cu vocale ea, ia, ie