| Ana a întrebat:

Care sunt diferentele dintre ortodocsi si penticostali?

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Inportant e toti cred in Dumnezeu. Si fiecare credinta povatueste enoriasii sa faca fapte bune si sa-si ajute pe cel care cere ajutor.Prin credinta suntem mai buni, mai milostivi.

78 răspunsuri:
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Sti ce trebuie sa faca un crestin?
Pocăiţi-vă", le-a zis Petru, „şi fiecare din voi să fie botezat în Numele lui Isus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre; apoi veţi primi darul Sfântului Duh.
Uite un om care avea Duhul Sfint si desi auzea vocea lui Iisus Hristos era in drum spre iad, pentru ca l-a slujit pe Iisus in felul lui.
http://www.youtube.com/watch?v=ArqRiIBh2p8&list=PL0C0D22E7A4243C20&index=10
Why I Christian died and went to hell - Testimony

| MyNameIsGiovana a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce afirmatie dura la sfarsit!laughing)))))

| MyNameIsGiovana a răspuns (pentru anonim_4396):

Frumos spus! bravo!

| tudorcristian58 a răspuns:

Imi pare rau pentru penticostali.Am rude care sunt penticostale si tin foarte mult la ele insa dupa cum au spus Sfintii lui Dumnezeu vor ajunge cu biblia lor in iad. Spun acest lucru cu durere in suflet pentru ca stiu ca Iisus nu vrea moartea pacatosului insa ei ca si alte secte(prin 'secte' intelegandu-se toate cultele care s-au desprins de Biserica Primara adica de Biserica Ortodoxa) au creierul spalat. Orice le-ai spune nu vor sa vada Adevarul. Spre exemplu Charles Parham care a intemeiat cultul penticostal a fost homosexual.Nu ma credeti atunci cititi cartea autobiografica a lui sau daca nu stiti limba engleza atunci cititi asta: ''in 1907, Parham a fost arestat şi acuzat de sodomie în Texas şi şi-a pierdut toată credibilitatea cu mişcarea neo-penticostală pe care o începuse'' http://www.voxdeibaptist.org/Montanismul_neo.htm (site neo-protestant). Acum spuneti-mi si mie cand a m-ai facut minuni Dumnezeu prin intermediul unui sodomit? Probabil sunt astfel de exemple in biblia penticostala(nu m-ar mira) insa nu si in Biblia Ortodoxa. Apoi biblia penticostala e o facatura.Si o sa va dau cateva exemple:
''Si intra in casa Zahariei si sa inchina Elisaftei.Si fu cand auzi Elisafta inchinaciunea Mariei, salta pruncul in pantecele ei si sa implu de Duhul Sfant Elisafta''(Luca 1-40, 43)
Acum sa vedem ce scrie in biblia penticostala:
''40 A intrat în casa lui Zaharia şi a urat de bine Elisabetei.
41 Cum a auzit Elisabeta urarea Mariei, i-a săltat pruncul în pântece, şi Elisabeta s-a umplut de Duhul Sfânt.''
Dar ca sa vedeti odata pentru totdeauna ca biblia voastra nu e aceeasi cu cea ortodoxa va mai dau un exemplu din miile de diferente dintre ele:
''Boleaste cineva intre voi? Cheame pre preotii beasericii si sa se roage pentru el, ungandu-l pre el cu untdelemn intru numele Domnului; ..Ispovediti-va unul altuia pacatele si va rugati unul pentru alalt ca sa va vindecati''(penitent catre preot)(Biblia 1688)(Iac 5, 14-16)
''14 Este vreunul printre voi bolnav? Să cheme pe prezbiterii bisericii; şi să se roage pentru el, după ce-l vor unge cu untdelemn în Numele Domnului.

15 Rugăciunea făcută cu credinţă va mântui pe cel bolnav, şi Domnul îl va însănătoşi; şi, dacă a făcut păcate, îi vor fi iertate.

16 Mărturisiţi-vă unii altora păcatele şi rugaţi-vă unii pentru alţii, ca să fiţi vindecaţi. Mare putere are rugăciunea fierbinte a celui neprihănit.(biblia penticostala)
Pe timpul lui Stefan cel Mare, Mihai Viteazul nu existau penticostali, baptisti, adventisti... Ortodocsii au luptat pana la moarte pentru Dumnezeu, pentru neamul romanesc.Asa ca penticostalii, baptistii, adventistii etc nu vor putea niciodata sa dovedeasca o iubire mai mare pentru poporul roman decat Biserica Ortodoxa.Doamne ajuta

| Gabariela31 a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna seara,
In primul rand vreau sa-ti spun ca la penticostali nu sunt 3 botezuri, este unul singur, si sa-ti mai spun ceva, un crestin adevarat are o relatie personala cu Isus Cristos prin rugaciune, il onoreaza pe Dumnezeu prin modul de viata si isi traieste fiecare zi cautand sa faca voia Domnului. Eu nu intentionez sa te supar dar vreau sa-ti atrag atentia la ceea ce ai spus despre cum penticostali vor merge in iad: Asta clar nu este o atitudine buna din partea ta, pentru ca nu poti sa-l slujesti pe Dumnezeu si sa vb asa, sa nu-ti pese de oamneii ca vor merge in iad. Cuvintele noastre trebuie sa fie spre zidire si nu spre daramare.Eu sunt crestin dupa Evanghelie, dar pentru ca nu am gasit nici o astfel de biserica la mine in oras, merg la penticostali, eu am fost si la ortodoxi si am am ajuns la urmatoarea concluzie : Cu tot respectul pentru voi toti care sunteti ortodoxi dar in bisericile ortodoxe se respectasfanta traditie care nu are nimic deaface cu Biblia. Cand Moise a murit Domnul ia ascuns oasele si nimeni nu le-a gasit niciodata, si stiti de ce? Pt ca israelitii sa nu se inchine la oasele lui, deoarece poporul israel era un popor care cadea f usor in idolatrie. Da intr-adevar va inchinati la morti si il maniati pe Dumnezeu facand asa, Isus a murit ca El sa fie Mijlocitor intre oamnei si Dunezeu Tatal nu este alta cale. Noi stim cu toti ca Dumnezeu este Omniprezent si de aceea ne poate asculta rugaciunile, cu totii stim ca doar El este omniprezent, deci cum ar putea sa va auda rugaciunile sfintii? Noi pocaitii urmam invatatura apostolilor, sunt atatea exempe in Biblie unde oamenii au vrut sa se inchine sfintilor si ei nu au acceptat inchinarea lor, in apocalipsa daca o sa cititi o s avedeti ca nici ingerul nu a acceptat inchinarea lui Ioan spunandu-i " Ferestete sa faci una ca asta, si eu sunt slujitor imreuna cu tine aceluias Dumnezeu " deci nici chiar ingerii nu accepta inchinarea, sunt atat de multe erezii in biserica ortodoxa incat imi vine sa plang ca oamenii sau indepartat atat de mult de adevarul Biblic, fratilor nu religia va va mantui ci relatia cu Isus, sunt foarte multe de spus... Eu nu spun ca toti penticostali sunt cu adevarat buni pocaiti, sunt si printre noi care s-au indepartat si nu mai fac voia Domnului, dar voi nu trebuie sa va uitati la oameni ci la Dumnezeu cautati-l pe Isus ca El va iubeste pe toti si vrea sa va mantuiasca sufletele! Domnu sa va binecuvinteze pe toti cu viata vesnica si sa va umple de pacea lui care intrece ori ce pricepere happy!

| Gantu_Timotei_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarat raspuns

| Gantu_Timotei_1997 a răspuns (pentru Danutz_8401):

Asa-i

| Elena_Cristina_2000_rlAc a răspuns:

Ce va mai cacati pe voi

| EdyBoboc a răspuns (pentru vera_6598):

Nu generaliza...

| Gabariela31 a răspuns (pentru EdyBoboc):

Buna ziua! V-am raspuns pe mail, la ceea ce m-ati intrebat si as vrea sa stiu daca ati primit raspunsul meu.

| EdyBoboc a răspuns (pentru Gabariela31):

Nu am primit nimic. (edi_boboc33@yahoo.com)

| Gabariela31 a răspuns (pentru EdyBoboc):

Ok, o sa va raspund aici pentru ca eu nu pot sa va scrii pe privat, ca nu-mi permite politica acestui site. Am citit articolul pe care mi l-ati trimis. Haideti sa o luam cu inceputul si la sfarsit veti vedea daca ceea ce spun are sau nu sens. Asa cum era mentionat si in articolul pe care mi l-ati trimis, crucea, a fost in Imperiul Roman, instrumentul de tortura sau ucidere. Pe vremea aceea romanii, au ajuns sa faca chiar paduri de cruci cu oameni rastigniti pe ele, asta si inainte ca Domnul Isus, sa fie rastignit si dupa. Despre cruce sunt foarte multe de spus. EX. Domnul Isus a spus asa" Cine vrea sa ma urmeze sa-si ia crucea si sa Ma urmeze!" Crucea inseamna suferinta, Domnul Isus cand vorbeste in acest context despre cruce se refera la faptul ca pentru al urma pe El, vom avea suferinte, necazuri, prigoniri. Intr-adevar pacatele noastre au fost platite prin suferintele Domnului Isus, prin moartea Lui, pe cruce. Persoana Domnului Isus si sangele varsat de El, a spalat ori ce pacat, sangele Domnului, era sfant si nimic altceva. In fine sunt fff multe de spus, ar trebui sa o iau cu inceputul de la Geneza, prima carte a Bibliei. Totusi dumneavostra trebuie sa cititior Biblia si veti intelege mai bine. Un alt lucru trebuie sa vedem ca Dumnezeu a lasat reguli clare despre cum vrea sa ne inchinam inaintea lui si nicaieri in Biblie nu este mentionat ca apostolii Domnului si-au facut semnul crucii, nici nu ni s-a spus sa facem asta, inchinarea placuta lui Dumnezeu, este in duh si in adevar care vine din inima. Adica atunci cand vorbesti cu Dumnezeu prin rugaciune si iti pui toata inima inaintea Lui, asta este inchinarea placuta lui Dumnezeu, nicidecum sa spunem rugaciuni invatate dintr-o carte care de fapt nici nu reprezinta starea inimii noastre, acele rugaciuni au fost rugaciunile cuiva dar asta nu insemna ca eu vreau sa-i vorbesc lui Dumnezeu, cu cuvintele cu care v-ti rugat dumneavostra de expemplu. El, vrea sa vorbim cu El si sa-i spunem ceea ce este in inima nostra nu ce a fost in inima alcuiva. Deci aceasta este inchinarea pe care o vrea Domnul, faptul ca imi fac semnul crucii nu insemna nimic, iar crucea nu este sfanta, sfintenia insemna altceva dar asta este un alt subiect deja. Inchinarea la cruce nu insemna nimic. Nu ne putem inchina decat asa cum i s-a lasat scris si nu trebuie sa adaugam noi nimic, trebuie sa ramanem la ceea ce nea spus Dumnezeu prin sfintii apostoli. Cat despre icoane noi nu trebuie sa ne inchinam nici materialului si nici fiintei care este acolo pentru ca noi am primit porunci clare de la Dumnezeu, cum sa nu ne facem chip cioplit si nici un lucru care se afla pe pamant sau in cer si sa ne inchinam lui, Domnul i-a spus lui Moise cand i-a vorbit pe munte sa nu faca nici o reprezentatie a Lui, pentru ca el nu l-a vazut pe Dumnezeu si nici nu ar fi posibil unui om sa vada pe Dumnezeu. Faptul ca Domul Isus, a fost pe pamant nu schimba nimic inchinarea la icoana sau ori ce reprezentatie, iarasi ne uitam la apostoli, ei nu au facut acest lucru, nu scrie nicaieri asta, ba dimpotriva, apostolul Pavel, spune sa ne ferim de basme lumesti. Intr-un cuvant Singurul caruia trebuie sa ne inchinam este Dumnezeu prin Domnul Isus Hriestos care este Mijlocitorul si asta o facem in inima noastra in adancul sufletului, duhului nostru, asta este metoda de inchinare lasata de Dumnezeu. Adaug aici cateva versete din Psalmul 115. "3. Dumnezeul nostru este in cer, El face tot ce vrea.
4. Idolii lor sunt argint si aur, facuti de maini omenesti.
5. Au gura, dar nu vorbesc, au ochi, dar nu vad,
6. au urechi, dar n-aud, au nas, dar nu miros,
7. au maini, dar nu pipaie, picioare, dar nu merg; nu scot niciun sunet din gatlejul lor.
8. Ca ei sunt cei ce-i fac, toti cei ce se incred in ei.
9. Israele, increde-te in Domnul!

Am cautat si eu pe net sa vad ce spune biserica Ortodoxa despre icoane si cum explica ei pasajele din Isaia si ce am citit acolo imi vine sa plang pur si simplu nu inteleg de ce oamenii cauta cu tot dinadinsul sa rastalmaceasca Cuvantul lui Dumnezeu, pentru ca nici ei nu vor intra in imparatia cerurilor dar nu lasa nici pe altii si asta este intr-adevar o tragedie ireparabila, pentru ca aici pe pamant ste singura noastra sansa sa ne impacam cu Dumnezeu si sa fim salvati de iad.

Sunt foarte multe versete in Biblie care condamna inchinarea la icoana, idoli etc. Dumnezeu este foarte suparat pe toti cei ce fac lucrul acesta si se inchina la reprezentatii dar, ii iarta pe cei ce vin cu sinceritate la EL, si sunt gata sa accepte adevarul Lui, dorintele Lui si nu datini facute de oameni. Vin cu alte versete in sprijinul a ceea ce am scris mai sus despre inchinare Ioan 4:23-24 "Dar vine ceasul şi acum este, când adevăraţii închinători se vor închina Tatălui în duh şi în adevăr, că şi Tatăl astfel de închinători îşi doreşte.
24. Duh este Dumnezeu şi cei ce I se închină trebuie să i se închine în duh şi în adevăr." In incheiere vreau sa va spun ca lucrurile despre care v-am vorbit nu sunt doar teorie sunt lucruri pe care le traiesc de 4 ani de zile in fiecare zi, de cand Dumnezeu, a avut indurare de mine si mi s-a descoperit aratandu-mi frumusetea si maretia Lui dar mai ales iertarea si bunatatea Lui. Tot ce pot spune este ca El este tot ce este mai frumos, este sensul vietii golul din inima pe care fiecare om il are si cauta sa-l umple cu ceva dar cei mai multi oameni il umple cu ori ce altceva dar numai cu Dumnezeu nu. Tot asa eram si eu pana cand Tata m-a salvat. Sensul vietii este Dragostea. Va multumesc frumos ca mi-ati dat ocazia de a va spune despre frumusetea si dragostea Lui Dumnezeu, sper ca raspunul meu sa va ajute si daca mai aveti si alte intrebari va rog sa nu ezitati, daca am sa stiu am sa va raspund daca nu am sa va spun ca nu stiu dar intodeuna am sa spun adevarul si nu inchipuiri. Va indemn sa cititi Noul Testament pentru ca acolo Dumnezeu ne invata tot ce trebuie sa stim, Biblia est Harta catre Cer. Domnul sa va binecuvinteze si sa va descopere El insusi adevarul pentru ca El va descopera tuturor oamenilor sinceri care il doresc pe EL!

| Gabariela31 a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi permit sa va spun ca din ceea ce ati scris reies cateva erezii. In primul rand un om curat in interior se va vedea curat si in exterior, iar ortodoxia nu este insasi viata pentru ca insasi Viata este Isus Hristos Domnul. Ceea ce v-am spus sustin cu versete din Sfanta Scriptura "25. Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi curatati partea de afara a paharului si a blidului, dar inauntru sunt pline de rapire si de necumpatare.
26. Fariseu orb! Curata intai partea dinauntru a paharului si a blidului, pentru ca si partea de afara sa fie curata. " Matei 23:25-26. Dumneavostra promovati o religie dar sa stiti a nici o religie din lumea asta nu va va duce in cer si doar Jerta Domnului Isus Cristos. Vin cu alte versete pentru a sprijinii ceea ce v-am scris. " 11. El este "Piatra lepadata de voi, zidarii, care a ajuns sa fie pusa in capul unghiului."
12. In nimeni altul nu este mantuire: caci nu este sub cer niciun alt Nume dat oamenilor in care trebuie sa fim mantuiti."
13. Cand au vazut ei indrazneala lui Petru si a lui Ioan, s-au mirat, intrucat stiau ca erau oameni necarturari si de rand; si au priceput ca fusesera cu Isus. Fapte 4: 11-13. Cercetati Sfanta Scriptura doamna ca sa aveti viata si sa traiti! Eu am facut parte din biserica ortodoxa si dati-mi voie sa va spun ca ma gandem mereu ce o vrea Dumnezeu, de la mine, nu-l intelegeam si toate ritualurile alea ma lasau si mai goala si mai neimplinita, nu le vedeam rostul nu puteam sa inteleg cum un Dumnezeu atat de mare de glorios sa ma lase asa goala in suflet, totul parea un non sens, nu se schimba nimic. Totusi Dumnezeu vede omul care se smereste si isi vede pacatele si se indura de el. Astfel am ajuns si eu sa-L cunosc pe Dumnezeul Glorios la o rugaciune cand am plans in fata lui Dumnezeu si i-am spus ca daca El mai poate sa ma ierte si sa se indure de mine, eu sunt gata sa-L ascult si sa fac tot ce-mi va cere si atunci Dumnezeu mi s-a revelat cu adevarat. Ce vreau eu sa va spun nu este ca o religie sau alta este buna, nu, peste tot sunt lupi imbracati in piei de oi, pentru ca asta este nici satana nu sta degeaba si cauta sa-i duca pe oameni in ratacire, dar Dumnezeu este cel ce trebuie ascultat si onorat asa cum cere EL, printr-o pocainta sincera inaintea Lui, Dumnezeu se reveleaza oricui vrea sa traiasca cu El. Nu va lasati doamna mintita de cel rau prin tot felul de lucruri, cititi Scriptura si rugati-L pe Domnul Iisus sa vi se reveleze sa va reveleze adevarul Lui si atunci veti vedea ca lucrurile nu stau chiar asa cum credeti. Dumnezeu este un Dumnezeu Sfant si nimeni nu se va putea dezvinovatii inaitea Lui, ispasirea pacatelor o veti avea decat daca primiti Jerfa Domnului Isus in viata dvs si va veti lasa schimbata si transformata de Dumnezeu, asta este calea catre cer pe care a lasat-o El si nu este alta. Sa stiti ca intentia mea nu a fost de a va supara, dimpotriva va spun adevarul ca sa va bucurati si sa aveti parte de mantuirea data odata pentru totdeuna celor ce cred in Isus Hristos, nu prin fapte ca sa nu se laude nimeni, asa spune Domnul in Sf Scriptura. Domnul sa va dea har si multa pace care este roada Duhului Sfant!

| Mihai_Vlad_1998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai bun rapsuns frate in Hristos! Cum zice Iisus in Sf. Evanghelie " Cine are urechi de auzit sa auda"! Cat ai incerca sa ii explici un sectar ca merg pe o cale gresita nu reușești...fiindca ei sunt prea fatarnici si " spalati pe creier" de banii americanilor ca sa vada adevarul! Nu iti mai pierde timpul sa le explici ca "Lupul isi schimba blana dar naravul ba!" Asa si ei.....Lupi in piei de oi! Doamne ajuta, si Măicuța Domnului sa ne intareasca a marturisi pe Iisus Hristos, Mantuitorul si credința noastra de 2000 de ani ORTODOXIA! Amin!

| Mihai_Vlad_1998 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sarut mana! O persoana crestina ortodoxa! Doamne ajuta si mult ajutor de la Dumnezeu spre a marturisi adevarata credinta Ortodoxa!

| ionutzu98_9117 a răspuns (pentru anonim_4396):

Greșit, în America majoritatea sunt mormoni!

| ionutzu98_9117 a răspuns (pentru anduanee):

Exact. Înseamnă că ei, penticostalii nu au un mort în familie care mereu ii pupa poza și o venerează. Asa sunt și cu Sfinții. Ce nu înțeleg ei, noi apreciem persoanele din acele "poze" cum zic ei, nu pereții sau lemnul.

| ionutzu98_9117 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai liniștit ca am văzut penticostali care fumau de rupeau mai rău ca ortodocșii!