| anonim_4396 a întrebat:

Care vi se pare mai ușoară engleza americană sau cea britanică?

6 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca vrei sa inveti limba, iti recomand engleza. Engleza americana e diferita prin accent si are o serie de expresii aparte, avand in vedere ca americanii sunt in realitate un amalgam de nationalitati.Ca englez te poti intelege foarte bine cu un american, dar invatand engleza americana direct, nestapanind notiunile de baza, risti sa pornesti conversatia cu un englez care se va uita la tine ca la un extraterestru.In plus trebuie sa stii ca in toate scolile din America, la toate nivelele de invatamant, se preda limba engleza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Engleza happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt cam la fel.Accentul ala britanic e cam ciudat, deci eu prefer engleza americana.

| AndyLavy a răspuns:

Sunt cam la fel cu cateva exceptii. difera accentul, imi plc mai mult cea britanica

| Lauria a răspuns:

Cea americană, părerea mea.

| SirAndi a răspuns:

Evident este mai usoara engleza americana, pentru ca o înveti mult din filme... parerea mea!