| alin322 a întrebat:

Ce fel de engleza sa invat, cea americana sau cea britanica? Pe care mi-ar fi mai usor s-o invat? Mie mi se pare net superioara engleza americana, dar principalul program de pe care invat este google translate si acolo, din pacate, are versiunea britanica.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Isi dau un curs de engleza gratis vrei? nu este nici o diferenta e acelasi limba doar accentul difera si unele cuvinte,in americane este mai prscuratat cuvine ca yes se spune ya in usa,important e sa cat mai multe cuvinte din cursul acela care til voi da,apoi sa le pronunti corecti,apoi sa citesti si sa scrii dar asta e pentru avansat, cursul e foarte bun are audio, pdf adica scrie cum se scrie, pronunta in engleza e foarte bun ti-l recomand apoi mai tarziu imi dai mesaj daca vrei filme fara subtitrare dar asta dupa 2, 3 luni
1 invatare cuvinte
2 pronuntare corecta
3 citire
4 scriere

6 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

In scolile din Romania, din cate cunosc eu, se invata engleza britanica (s-ar putea sa gresesc). Oricare ai studia, cred ca diferentele sunt la nivel de vocabular (cuvinte), nu si la nivel de reguli gramaticale (timpuri verbale, topica), care cred ca sunt aceleasi. Limbajul "dă cartier" (prescurtari, expresii, argou, jargon) nu-l gasesti in carti, ci numai pe strazi sau intr-o comunitate de vorbitori in engleza (mai nou si online!).

| an0therkid a răspuns:

Ambele sunt usoare de invatat, faza e ca mai populara e cea americana, acum depinde de tine
bafta

| Lhurricane a răspuns:

Ambele au acelasi grad de dificultate, la scoala inveti engleza britanica, interactiv, pe internet predomina engleza americana.Intre ele nu exista asa mari diferente, ar fi o idee buna sa inveti engleza britanica si deosebirile dintre aceasta si engleza americana.

| 0NewLife a răspuns:

Eu iti recomand sa inveti engleza britanica...Aia e engleza nativa...dar daca vrei sa inveti ceva nu folosi google translate, este o mare porcarie, traduce numai cuvinte, nu si fraze intregi.

| FloriBla a răspuns:

1.Google Translate e o porcarie si chiar nu ai cum sa inveti engleza cu el.
2. Intre engleza americana si cea britanica exista mici diferente, precum accentul, anumite cuvinte si structuri, dar un american poate sa inteleaga un englez si invers fara probleme.
3. Engleza americana nu e nicidecum net superioara, cea britanica fiind mult ma apreciata datorita structurilor mai complexe si a accentului, dar ca sa inveti accentul iti trebuie neaparat profesor.
Iar in scoala romaneasca se invata engleza britanica.

| Spasinovici_Mladen_1984 a răspuns (pentru FloriBla):

În școala românească se învață engleză britanică cu accent american. Nu am întâlnit niciun profesor de limba engleză care să pronunțe cu adevărat britanic cuvintele. Aici este marea tristețe. Am început studiul limbii engleze din timpul grădiniței și l-am continuat pe tot parcursul școlii și facultății și peste tot numai engleză cu accent american am întâlnit și cu multe "ză"-uri pentru "the"!