| Ieusântanalfabet a întrebat:

Cat pe puternic este un somnifer, adică după ce bei unul este posibil dacă te atinge cineva in tipul somnului sa te trezești?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este foarte puternic, doar iti induce somnul, dar daca te atinge cineva, te poti trezi imediat.

| StoicAnalysis a răspuns:

Depinde de somnifer. Sunt cele foarte slabe care doar iti induc o stare de somn si sunt cele mai puternice care se folosesc in insomnii acute sau in timpul operatiei. Doar la alea foarte puternice nu mai simti nimic in timpul somnului. Dar alea foarte puternice se iau doar de la psihiatrie sau atunci cand intri in operatie.

| SuNaM a răspuns:

Depinde. De obicei, cele normale( nu cele date de psihiatru) nu sunt atât de puternice încât să nu te mai trezești daca pune cineva mana pe tine. Dar, depinde de doza. Că poți lua un somnifer normal dar dacă iei peste doza recomandata atunci da, vei fi frumoasa adormita timp de multe zile. Dar cele date de psihiatru, te fac frumoasă adormita indiferent de doza. Și mai este valeriana, care e naturala dar și aia daca iei te baga la somn mult.

| LisaJulie a răspuns:

Somniferele doar aduc senzație de oboseala și nevoia de somn imediata! Ai probleme cu somnul? Obișnuiești sa consumi energizante