| anonim_4396 a întrebat:

Cat timp dureaza pubertatea la fete?

Răspuns Câştigător
| EllaGirl97 a răspuns:

Fazele maturizarii sexuale la fete:
9-10 ani - Mameloanele devin proeminente, soldurile se dezvolta
10-11 ani - Apare parul pubian si incepe cresterea sanilor
11-12 ani -
• Se dezvolta organele sexuale externe
• Epiteliul vaginal se ingroasa
• pH-ul vaginal se modifica spre aciditate, incepe leucoreea
12-14 ani - Apare pilozitatea axilara si, in general, apare prima menstruatie
14-15 ani -
• Menstruatie regulata si ovulatie
• Vocea devine mai profunda
• Sanii sunt aproape complet dezvoltati
• Corpul seamana cu cel al unei femei
• Poate aparea acneea
15-17 ani- Dezvoltarea corpului inceteaza

Durata si viteza devoltarii fizice si sexuale variaza de la o persoana la alta. Daca nu apar semne ale dezvoltarii sanilor pana la varsta de 13-15 ani, trebuie consultat un doctor.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nastere-10/11 ani-copilaria
10/11 ani-14/15=pubertatea
14/15 ani-18 ani=adolescenta
18-35=tineretea
35-65=maturitatea
65 pana la moarte=batraneteawinking ti le-am dat pe toate in caz de mai ai nevoie vreodata de vreuna :*

| mikilaina a răspuns:

Buna,

Pubertatea este prima treapta catre maturizare a unei persoane. Varsta de aparitie variaza in functie de ereditate, alimentatie, sex, sanatatea fizica. Pentru mai multe informatii despre pubertate iti recomand articolul de mai jos, este scris simplu si pe inteles tuturor http://www.topexperti.ro/......-fete_1053
Daca ai si alte nelamuriri iti recomand sa discuti cu expertul. Numai bine