| Alin_4351 a întrebat:

Cate tripeptide mixte se pot obtine din serina si cisteina

3 răspunsuri:
| NickiMinaj a răspuns:

Le notez serina= S, cisteina=C ( "ie" aminoacizi ) pentru o mai buna schematizare.
sunt : CSS, CSC, SSC, SCS, deci 4.
le formezi in felul urmator, pentru CSS(cisteil-seril-serina):
cisteina+ serina+serina - 2H20->CSS (tripeptida mixta )
o sa observi ca se formeaza o legatura CO-NH numita peptidica, de aici denumirea. stiu ca probabil nu ai inteles nimic, dar mai repet si eu la aminoacizi rolling on the floor hai noroc.

| NickiMinaj a răspuns:

Nu, de fapt sunt 6. am omis CCS si SCC.
nu au cum sa fie opt, pentru ca fiind vorba de o tripeptida mixta, avem doar doua cazuri : 1) 2 moli de cisteina, 1 serina
si 2) 1 mol de cisteina, 2 moli de serina. ei probabil au scris toate cazurile posibile, si anume si tripeptidele simple ( CCC si SSS). in orice caz, poti intreba profesorul si daca am mai omis ceva, pana maine dimineata fac toate grilele de pe toate planetele la chimie laughing

| Alin_4351 explică:

La raspunsuri arata ca trebuie` sa fie 8 tripeptide mixte din serina si cisteina. Cum se fac?
Merci pentru raspuns happy