| raul123raul1raulll a întrebat:

Hey! Am o problema! Întotdeauna când mă pun să învăț, nu am chef, și nu știu ce sa fac, din cauza asta am note proaste la școală. Îmi puteți spune ce sa fac va rog. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Cheful pentru invatat vine invatand, asa cum pofta pentru mancare vine mancand.Nu ai ce face, trebuie totusi sa te fortezi la inceput, pana cand prinzi un ritm.Stabileste-ti un program care sa functioneze pentru tine.De exemplu, incepe cu jumatate de ora de invatat (iti pui timer pe telefon), fara alte distractii in jur, adica laptop, telefon, tableta etc.Cand reusesti iei o pauza de 10 minute, apoi incepi iar. Daca la tine acasa nu merge de niciun fel, mergi la biblioteca sau in alt loc in care doar asta vei face, astfel incat la nivel psihologic sa fie asociat locul cu activitatea.Pe aceeasi idee, nu poti sta acasa sa inveti in pat, ca al tau creier asociaza patul cu somnul, odihna, relaxarea, frecatul mentei si uitatul pe pereti etc. laughing Intelegi? Cauta sa stai la birou, daca nu o faci deja, iar telefonul du-l in alta camera.Se poate, daca intr-adevar iti propui si arati determinare suficienta, se poate orice.Succes!

1 răspuns:
| LisaJulie a răspuns:

Citește ceva ce îți place, astfel îți vei antrena creierul iar când te vei apuca de învățat va fi mai ușor