| yourloveisroxy a întrebat:

Cateva cuv despre mihai eminesku? plz funda

Răspuns Câştigător
| IoanaIoa88 a răspuns:

Mihai Eminescu (născut ca Mihail Eminovici) (n. 15 ianuarie 1850, Botoșani sau Ipotești - d. 15 iunie 1889, București) a fost un poet, prozator și jurnalist român, socotit de cititorii români și de critica literară postumă drept cea mai importantă voce poetică din literatura română
ntr-un registru al membrilor Junimii Eminescu însuși și-a trecut data nașterii ca fiind 20 decembrie 1849, iar în documentele gimnaziului din Cernăuți unde a studiat Eminescu este trecută data de 14 decembrie 1849. Totuși, Titu Maiorescu, în lucrarea Eminescu și poeziile lui (1889) concluzia acestuia privind data și locul nașterii lui Mihai Eminescu la 15 ianuarie 1850, în Botoșani. A n n Botoșani; în acest dosar data nașterii este trecută ca „15 ghenarie 1850", iar a botezului la data de 21 în aceeași lună. Data nașterii este confirmată de sora mai mare a poetului, Aglae Drogli, care însă susține că locul nașterii trebuie considerat satul Ipoteșt
Mihai Eminescu este al șaptelea dintre cei unsprezece copii ai căminarului Gheorghe Eminovici, provenit dintr-o familie de țărani Jurașcu, fiică de stolnic din Joldești. Familia cobora pe linie paternă din Transilvania de unde emigrează în Bucovina din cauza exploatării iobăgești, obligațiilor militare și a persecuțiilor religioase

3 răspunsuri:
| CharLiie a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Mihai_Eminescu tot ce vrei despre M. Eminescu funda?:d

Răspuns utilizator avertizat
| TheBiban a răspuns:

"Mihai eminesku"? Omg...documenteaza-te...poate incet inveti sa ii scrii si numelestraight face