| Nicula_Serban_1999 a întrebat:

Ziceti-mi cateva pseudonime a lui Mihai Eminescu?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pe când publica în ziarul "Timpul", Eminescu a apelat la o serie de pseudonime, ex: Fantasio, Harţag, Censor.
În "Federațiunea", Eminescu a publicat cu pseudonimul Varro.

DA! Numele adevărat era Mihail EMINOVICI, dar poetul și l-a schimbat atunci când a început să publice poezii. Se zvonește că Titu Maiorescu ( critic literar, eseist, estetician, filosof etc) a avut un rol important în luarea acestei decizii.
E de admirat dacă acestă inițiativă (de a afla cât mai mult despre marele poet) îți aparține. În cazul în care nu e temă pentru școală... Nu e, NU?

2 răspunsuri:
| Summer4ever a răspuns:

Mihai Eminescu este un pseudonim. Numele lui adevarat este Mihai Eminovici.

| Nicula_Serban_1999 explică:

Multumesc pentru raspunsuri.