| Paven_Viorel_1971 a întrebat:

Ce acte sunt necesare pentru asigurare de sanatate la studenta fara venituri?

1 răspuns:
| metehne a răspuns:

Bună.
Pe site-ul official CNAS zice așa:
- pentru tinerii cu vârsta cuprinsă între 18 şi 26 de ani: act de identitate valabil la data solicitării, declaraţie pe propria răspundere din care să rezulte că nu realizează venituri din muncă sau alte venituri impozabile, un document valabil din care să rezulte că au calitatea de elev sau student avizat de instituţia de învăţământ - adeverinţa este valabilă pe durata anului şcolar sau universitar şi 3 luni de la data finalizării acestuia, până la împlinirea vârstei de 26 ani;

- studentul-doctorand care desfăşoară activităţi didactice, potrivit contractului de studii de doctorat, în limita a 4-6 ore: declarţie pe propria răspundere din care să rezulte că nu realizează venituri din muncă sau alte venituri impozabile, adeverinţă eliberată de instituţia de învăţământ superior din care să rezulte că are calitatea de student-doctorand – adeverinţa este valabilă pe durata anului universitar;