| dragutza a întrebat:

Ce carti imi recomandati sa citesc in vacanta? am 14 ani si am terminat clasa a 7!

8 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Iti recomand Piciul de Alphonse Daudet si Baietii de pe Strada Pal de Molnar Ferenc.

| traficanta a răspuns:

Toate cartile din seria Amurg de Stephanie Meyer.

| dragutza explică:

Am citit seria twlight! mi-a placut foarte mult!

| ladylove a răspuns:

Jane Austen-Mandrie si prejudecata

Jules Verne - Capitan la 15 ani

- Ocolul pamantului in 80 de zile

- Insula misterioasa

- 20 000 de leghe sub mari

Hector Malot - Singur pe lume

Mihail Drumes - Invitatie la vals

Ionel Teodoreanu - La medeleni

Mircea Eliade - Maitreyi

- La tiganci

- Nunta in cer

- Domnisoara Christina

Mark Twain - Aventurile lui Tom Sawyer

- Print si cersetor

Jonathan Swift - Calatoriile lui Gulliver

Paulo Coehlo-Alchimistul

Isaac Asimov-Fundatia

sau poti incerca cartile din colectia Cocktail, daca iti plac genul acesta de carti:

Anna Maxted- Am scapat de griji

Cparice Crane-Sunt aiurita si se ia!

Giulia Carcasi-Zodia indragostitilor

Sophie Kinsella-LA cumparaturi in rochie de mireasa, Poti sa ti un secret?, La cumparaturi cu sora mea, Goana dupa cumparaturi la New York.

| babygyrl a răspuns:

La fel si eu. Depinde ce fel de carti iti plac. Mie imi plac cele de dragoste. ex.:Invitatie la vals-Mihail Drumes
Mandrie si prejudecata-Jane Auster(acum o citesc)
Jane Eyre-Charlotte Bronte
Dama cu camelii-Al. Dumas
Pe aripile vantului-Margaret Mitchell

La rascruce de vanturi-Emily Bronte
Dragoste pe timpul holerei-Gabriel Garcia Marquez
Un vis nepretuit- Barbara Hariston(nu stiu sigur daca se scrie asa)
Masca seductiei-Victoria Holt
-Daca iti plac cele de aventura
Ocolul pamantului in 80 de zile- Jules Verne
Calatorie in centrul pamantului-Jules Verne
Calatoriile lui Gulliver
-sunt multe carti de aventruri- cauta pe net ca gasesti sigur
mai sunt: Singur pe lume; Cuore inima de copil-Edmondo de Amicis; Piciul- Alfonse Daudet; etc etc

| angeltyo a răspuns:

Buna. Ma bucur ca am gasit pe cineva de varsta mea. Iti recomand cartile Twilight:X:X:X Sunt 4 si sunt extraordinare; eu le-am citit pe toate de vreo 5 orihappy. Apoi, daca iti plac cartile cu vampiri; poti incerca cele din Jurnalele Vampirilor; sunt la moda si ff interesante. Daca vrei sa te distrezi, incearca-le pe cele din colectia Cocktail: Zodia indragostitilor, Sunt aiurita si se ia, Intre doua avioane etc. Sau colectia Chic.
Depinde si de gusturi. Poti incerca si Sherlock Holmes daca iti plac misterele si actiunea. Sporsad

| rainbowstrings a răspuns:

Romanul adolescentului miop-Eliade
Elevul Dima dintr. a șaptea- Drumeș
Harry Potter

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romane