| ♪ŧђέ gђσsŧ σƒ уσυя ðяέαm♪ a întrebat:

Ce carti mia-ti putea recomanda?(am 14 ani). Nu imi place sa citesc cartile de Jules Verne sau amintiri din copilarie si chestii din astea. Ceva de dragoste, mai special cum sunt Panza de paianjen de Cella Serghi, Jane Eyre, colectia agatha Christe, colectia Mihail Drumes. Nu mai am ce citi! Raspuns urgent va rog!

Răspuns Câştigător
| Firefly a răspuns:

Ciresarii -Constantin Chirita
Cartile lui Eliade
Ionel Teodoreanu - Lorelei
Marin Preda, "Cel mai iubit dintre pamanteni", etc.
Pe aripile vantului - Margaret Mitchell
De veghe in lanul de secara- Salinger
Mara- Slavici
Adam si Eva-Rebreanu

10 răspunsuri:
| Firefly a răspuns:

Oly12 eu am citit Codul lui Davinci si iti pot spune ca e foarte usor de citit. E un roman politist numai ca e presarat cu chestii religioase. E foarte captivant (la inceput e posibil sa ti se para cam ambiguu dar spre sfarsit toate misterele se clarifica)Mie chiar m-a placut.Ma asteptam sa fie o carte plictisioare dar am fost uimita sa gasesc o carte frumoasa, o carte cum eu una nu am mai citit.

| →βσσblėėŝ←׃╳ a răspuns:

Eu citesc carti de Paulo Coelho(am 13 ani) happy

| cockie_green a răspuns:

Daca iti plac carti de aventura cu magie poti incerca:charlie bone si scoala de magie (eu am 12 ani si am citit-o si este super, nu e grea, e vorba despre un baiat care aude in fotografii.)
eragon(este cu dragoni)
harry potter
Codul lui da vinci(nu l-am citit pentru ca e destul de grea cartea. dar cred ca e potivita pentru varsta ta)
in anzii codilieri
daca esti fata poti citi zodiac girl
. de dragoste eu nu citest deci nu stiusadimi pare rau

| mihaela_8362 a răspuns:

Dar colectia aia cu :Amurg, Luna noua, Eclipsa, Zori de zii etc. Daca nu cartile de Sandra Brown sunt foarte cunoscute si apreciate.Am citit si eu cateva si sunt cu adevarat frumoase, acum nu stiu daca se potrivesc pentru varsta ta, dar laughing Poti incerca happy

| ♪ŧђέ gђσsŧ σƒ уσυя ðяέαm♪ explică:

Multumesc pentru raspunsuri.Cartile lui Eliade am citit. Ciresatii la fel, Lorelei la fel, multe carti am citit, seria amurg nu imi place. Inca mai astept. Cel putin "de veghe in lanul de secara " "charlie Bone" "scoala de magie" "zodiac girl ". COdul lui Davinci ii fain? Tata o spus sa o citesc, dar nu stiu daca sa ma incumet.

| kristinutza a răspuns:

Maitreyi - Mircea Eliade
un suuuper roman.eu nu prea citesk dar asta e realizat dupa o agenda personala... ff tare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

încearcă seria harry potter, sau seria tunele, sau seria charlie bone

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incercat cartile fantasy
mie imi plac
exemple:charlie bone, de jenny nimmo
harry potter, de si ca rowling
scoala de magie, de eleonora rose sabin
povestile bardului bedle, de si ca rowling

| alexpopa a răspuns:

Buna,
Poti incerca sa citesti literatura in limba engleza. Pe site-ul colibris.ro poti gasi carti la preturi incepand de la 7 Ron.
http://www. colibris.ro/books/literature/ro/page/8/ro/
Viziteaza site-ul colibris.ro la categoria Literature.

| sebastiancristian a răspuns:

Incumeta-te si citeste charlie bone sau vraciul sau sebastian darke sau harry potter, Colectia septimus heap de angie sage, sincer mie mi-a placut cel mai mult harry potter