| CelCareRamaneInUrma a întrebat:

Ce credeti ca se intampla dupa ce murim? Eu fiind ateu(nu caut sa jignesc pe nimeni,credeti in ce vreti)cred ca suntem la fel cum am fost inainte sa venim pe lume, inexistenti.Sincer mi-ar fi placut sa avem o alta viata, sau sa ne reincarnam intr-un alt nou nascut.totusi imi vine destul de greu sa-mi imaginez inexistenta, uneori ma sperie pentru ca-mi imaginez ca sunt intr-un vid negru unde constiinta/gandirea inca mai exista si sunt prins acolo pentru eternitate.Era un citat al unui filozof care spunea ''Eu sunt aici acum si moarte nu este, iar cand moarte o sa fie aici eu n-o sa fiu'' sau ceva de genu

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde la ce ne raportam, la ce doctrina, la ce religie, la ce teorie, unii spun ca ne reincarnam, altii ca traim viata vesnica in Rai sau Iad, altii ca nu vom mai exista fizic in nicio dimensiune.
Intrucat nimeni nu s-a reintors dupa ce a murit, sa ne povesteasca ce s-a intamplat cu el dupa moarte, putem doar sa insinuam, fiecare in functie de ce "doctrina" am imbratisat in momentul de fata!

| ania a răspuns:

Esti ateu pentru ca ai stat de vorba cu cineva prezent la aparitia universului care te-a adăugat ca nu era picior de Creator implicat pe-acolo si ca cei care cred in existenta unui Creator in mod sigur se inseala?

| suntserios a răspuns (pentru ania):

Și tu ești credincioasă că ți a vorbit un personaj fictiv?

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru atei, care nu cred in nimic sau alta entitate, este doar un singur raspuns: nu se intampla nimic dupa moarte, te duc la groapa si te baga 2 m sub pamant, sau te incinereaza, dupa cum considera familia sau cum decizi tu.

| lpavel a răspuns:

Nimic nu exista fara sa fie facut/creat! Vezi celelalte planete, goale fara viata, si multe alte exemple, oare astea nu-ti dau de gandit?
daca Dumnezeu nu ar exista nimic nu ar exista nici macar acele planete goale fara viata! Totul ar fi un vid negru infinit!
Deci dupa ce murim, ne moare corpul care este carne si os, dar sufletul nu va muri niciodata pentru ca e nemuritor, asa a fost creat de Dumnezeu! Gandeste-te la sufletul tau ca la constiinta ta, crezi ca o ai nu-i asa? de fapt ea este sufletul tau si nu va muri niciodata! cand vei muri sufletul iti va vedea trupul mort si atunci vei intelege cat de mult ai gresit dar va fi prea tarziu...

| siriusblack98 a răspuns:

As fi vrut eu sa ai tu dreptate cu respectiva inexistenta. Eu sunt crestin spre exemplu si cred in rai/iad desi foarte probabil nu sunt asa cum ne sunt prezentate in desenele animate si in credinta populara. Pe mine nu ma sperie cel mai tare iadul, ci reincarnarea. Pentru mine unul pamantul e un iad, adica nu as vrea sa o mai iau de la capat cu alte chinuri de toate felurile cate induram pe aici sub nici o forma, as alege cu drag inexistenta, ar fi efectiv un dar pentru mine. Daca ma intrebi, eu unul consider ca cel putin pana la judecata finala, iadul pe care il primesc pacatosii dupa moarte, este insasi reincarnarea. Why? Pentru ca atat cat traiesti pe pamant, indiferent cat de bogat/sarac esti, o sa ai parte de foarte multe suferinte si deceptii. Probabil trimitandu-ne iar sa suferim intr-o noua viata, doreste Dumnezeu sa ne curatam de pacate pana la judecata finala. E doar o teorie, inteleg ca pe cei care nu cred in asa ceva s-ar putea sa-i lezeze si imi asum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eclesiastul 9:10
"Tot ce găsește mâna ta să facă, fă cu toată puterea ta! Căci, în Locuința morților în care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuială, nici știință, nici înțelepciune!"

| OvidiuSorinCupsa a răspuns:

Mori, gata te-ai dus papa adio, nu mai există nimic, conștiința ta încetează să existe, e aceași senzație ca înainte de naștere, un void etern al inexistenței în care nimic nici gândurile nici măcar alb negru nu există.