| rox_8767 a întrebat:

Ce discurs sa tin la ultimul clopotel clasa a 8-a?

5 răspunsuri:
| Kassandra1408 a răspuns:

Hmmm...tough one- Depinde daca discursul e general sau se refera la un sigur prof. Noroc ca mai ai timp. Acum, la sfasitul unor frumosi ani din scurta noastra viata si inceputul unora speram la fel de speciali, ne simtim onorati si binecuvantati ca am ajuns pana aici laughing blah blah
In decursul acestor ani am crescut impreuna, ne-am maturizat, ne-am bucurat si am plans impreuna. Viata si-a urmat cursul iar noi am incercat sa nu ii stam in cale.
Nu am invatat doar pentru liceu sau note, ci pentru viata, Cunostintele acumulate ne vor insoti vade mecum iar prieteniile legate in acesti ani speciali vor continua. Canannul oricarui elev este sa reuseasca atat pe plan profesional cat si pe plan spiritual, iar dumneavoastra dragi profesori ati reusit sa ne invatati asta! Desi ince nu suntem intelepti ca Nestor, scopul nostru nu s-a schimbat- dorim sa va facem mandri si sa va demonstram ca v-ati investit timpul cu prisosinta. Cheia de bolta a aducatiei noastre se sfarseste aici, dar fara teama vom pasi intr-un nou stadiu al evolutiti noastre.

Blah blah blah

ti-am dat numai cateva idei care sper sa te ajute!

| mariaw a răspuns:

Din suflet sau formal, emotionant sau realist, cuvinte sa aiba

| radu75 a răspuns:

"Toate trec, asa se spune, dar nimic nu trece fara sa lase urme!"

-Printre atatea notite pline de un farmec anume, cu atatea trairi intense si sentimente profunde, printre atatea suflete speciale, ma simt stangace astazi, cand stiu ca ar trebui sa ne luam ramas-bun.
Eu cred ca toti, profesori si elevi, ati devenit cu sau fara voia voastra nemuritoti, ati asezat in fiecare zi aici, in cufarul amintirilor, emotii, regrete, bucurii, dezamagiri, vise, perante, lacrimi, contribuind in mod deliberat sau nu, la nasterea unui suras pe chipul fiecaruia dintre noi.
S-a incheiat un ciclu de existenta, o etapa si acum a venit timpul, ca pentru noi lumea sa se nasca iar. Cateva date se vor schimba…., noi ne vom schimba…. da! Dar sunt niste elemente prezente ce stabilesc acum superbe legaturi: despartirea de profesori, colegi, examenele de sustinut….

"……. si nu va mai fi,
Nici ieri, nici azi, nici maine.
Va fi doar atunci,
Cand poate-am ras si-am plans
Odata impreuna
La inceputul si sfarsitul unui drum"

Pentru tot ce ati facut pentru noi in acesti patru ani, ca parinti, profesori, indrumatori si prieteni, va multumim!
Va asiguram de nemasurata noastra afectiune, de respectul sincer si recunostinta nemarginita! Aaa, sa nu uiti ca inainte de a incepe discursul sa tine ti un moment de reculegere in cazul in care in toti anii astia a incetat din viata un profesor sau vreun coleg! i primordial sa fie si ei amintiti! iar la incheiere sa spui "LA REVEDERE IN ANUL 2020! adica peste 10 ani cand va fi urmatoarea voastra intalnire oficiala! succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragi parinti, dragi profesori, ma bucur ca s-a terminat intr-un final si ca nu am sa va mai vad pe voi dragi profesori niciodata.
Va multumesc, al vostru/ a voastra @Rox :-)

| Rorro_Mexicanos_1985 a răspuns:

Inspira-te de aici:
http://www.youtube.com/watch?v=W-xT6NW_NfE
sau:
http://www.youtube.com/watch?v=MRgXSZ4Dx1o
Pe youtube mai gasesti multe exemple
Bafta.