| ionik13 a întrebat:

Ce e mai bine sa alegi dintr-a cincea ca a doua limba straina in afara de engleza (germana sau franceza) daca puteti explica si de ce! FUUUUUUUUUUUUUUUNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN NNNNNNNNNNNdA!

Răspuns Câştigător
| VicTeodor a răspuns:

Salut ionik13! happy Dupa parerea mea, germana ar fi mai folositoare in viitor...ca sunt foarte multe scoli care fac doar engleza si franceza...germana o sa fie mai importanta si mai mult cerutahappy Sper ca ti-am fost de folos.happy

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O limbă rară, ești mai bine plătit!
Pa, pa.

| Candice a răspuns:

Eu din clasa a5a am facut germana, pentru ca mi se pare o limba mult mai folositoare, avand in vedere ca e < limba Europei >. Este mai greoaie ca franceza, dar se merita sa o inveti. Mai tarziu cu singuranta cand iti cauti un loc de munca, daca stiu ca ai invata germana o sa te angajeze. Franceza este o limba comuna, majoritatea inteleg 2-3 vorbe.
Poti sa alegi care-ti place mai mult. Oricum, la ora daca nu stii ceva, sa ridici mana sa intrebi cuvintele pe care nu le stii, sa nu-ti fie rusine tongue

| kittykat a răspuns:

Pai eu invat franceza dintr`a3a [acum trec intr`a9a] si iti sp ca eu nici acum nu stiu sa vb franceza laughinglaughinglaughing daca s fi in locul tau as invata germanawinkingwinkingwinking dar e alegerea ta happyhappyhappy Fundaaaa

| Dennys1521 a răspuns:

Bhai eu zic
ca germana
franceza niciodata nu mi-a placutbig grin

| Catherine a răspuns:

Eu iti recomand germana pentru ca se cauta foarte mult.si mai ales ca sunt burse in Germania si trebuie sa stii ...cu franceza nu prea faci nimichee hee

| Coco_3708 a răspuns:

Eu zic ca germana, franceza este o limba ft nasoala si nu prea mai are viitor... germana este o limba foarte cautata si vei face cu ea ceva in viata

| XxLorexX a răspuns:

Cea care iti place cel mai mult. Mie imi place germana, deoarece e mai usoara decat franceza, nu trebuie sa te chinui atat de mult la accent. Succes in alegerea limbii!

| looolliika a răspuns:

pai dupa parerea. mea germna este o limba mai,, puternica" decat franceza. mie mise pare ca este si mia usoara happy adica in germna sunt cuvinte care se pronunta asa cum se scriu. iar in franceza se scriu ciudat si se pronunta si mai ciudat happy marog asta este parerea mea. tu faci cu vrei happy :*

| ApofissPapaya a răspuns:

Buna, tu daca ai facut engleza, ai putea alege germana, deoarece sunt 2 limbi asemanatoare, este mai rara, sa zic asa, franceza o intalnesti mai pe la toate scolile, eu germana am invatat ca prima limba si nu am niciun regret. Mai ales ca am prieteni care m-au intrebat: franceza sau germana? Eu le.am spus germana, ii puteam ajuta, dar ei au ales franceza. Acum se plang de gramatica, pronuntie etc. Numai bine!

| Ţiiţţţu a răspuns:

Franceza, e mai usoara, eu am ales germana sh imi pare ft raucryingcryingcrying nu fa aceeasi greseala ca mine