| aisha01eu a întrebat:

Ce limba straina (in afara de engleza si franceza) ati vrea sa invatati? Si de ce?
Eu as vrea sa invat germana, dar mi se pare foarte grea.

14 răspunsuri:
| DayByDay a răspuns:

Eu as vrea sa invat spaniola, pentru ca mi se pare frumoasa si usoara. Mult succes!

| StoicaAndi a răspuns:

Italia eu cred ca as invata.E foarte usoara seamana asa cu romana.De exemplu la rosu se zice roso parca si la negru negro.Si seamana cu romana. Faci niste cursuri de vreo 2 luni si o stii.

| AℓℓeAℓℓexa a răspuns:

Japoneza :3

| Clauvdgg a răspuns:

Si eu tot germana laughing e misto, dar prea grea. sad

| pastru009 a răspuns (pentru Clauvdgg):

Citeste raspunsul meu si zi-mi daca esti de acord.

| Clauvdgg a răspuns (pentru pastru009):

Nu prea. happy

| pastru009 a răspuns:

Stii ce? NU inteleg de ce e asa grea germana sau latina sau alte limbi nenorocite! Daca vreti sa invatati limbi strain sa stiti ca sunt mult mai grele matematica sau romana sau orice alta materie scolara.
Trebuie sa inveti vocabularul limbii pe care o studiezi, sa inveti gramatica ca pe rugaciunea lui D-zeu si sa inveti si pronuntia si sa porti o conversatie.
Scuze ca ma enervez dar chiar sunteti imposibili voi cu limbile straine. Daca vrei sa inveti ceva, trebuie sa o faci cu drag si nu cu toceala si dupa cateva zile uiti lectia pe care tocmai ai invatat-o doar pentru ca nu te mai intereseaza.Eu invat cu drag la multe materii, dar la cele pe care pun suflett adevarat si truda mea este engleza si franceza. Stiu ca ai mai auzit poate ca multi prefera aceste limbi doar pentru ca sunt usoare.Nu sunt crede-ma.Gramatica poate este mai usoara, cica! Nu este.De exemplu ai timpul verbelor(cele 12 timpuri: ~4 prezent~4 trecut~4 viitor~), pe care le inveti usor ca si formare, dar daca ai un examen cu timpurile trebuie sa fii foarte, dar foarte atent sa nu gresesti cum pui timpurile sau de exemplu daca scrii o compunere cu toate timpurile.Nu spun ca este usor, nu am spus niciodata si nici nu voi spune!

Si tu nu ai sa inveti niciodata germana, daca nu stii foarte bine limba si literatura romana(ca si mine cu engleza/franceza sau altii) si daca esti negativista: "mi se pare foarte grea". Draga mea "Aisha"...toate limbile se leaga intre ele,nu poti invata ca si Nicolae Iorga o singura limba peste noapte(avea o memorie destul de impresionanta dupa parerea mea; a invatat turca peste noapte citind cartile pe diagonala si partea cea mai impresionanta si magnifica este ca putea retine foarte repede, dar nu avea memorie fotografica din pacate, dar mie asa mi-a dat impresia cand am auzit acum mult timp despre el).
Daca vrei sa inveti germana sau o parte din limbile slave(de exemplu: rusa, bulgara, poloneza etc.) trebuie sa muncesti si sa te interesezi cat mai mult si cel mai important : "SA AVETI VOINTA SI HOTARARE."

| HDeNiSaR a răspuns (pentru pastru009):

Răuleee! laughinghee heewinking

| pastru009 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

Stiu ca sunt.Mersi. happy

| HDeNiSaR a răspuns (pentru pastru009):

Cu cea mai mare plăcere!winking

| pastru009 a răspuns (pentru HDeNiSaR):

tongue

| EmmaShefferd a răspuns:

Hmm. japoneza am iubit/o mereu

| justme2846 a răspuns:

Spaniola

| Enciu_Natalia_1997 a răspuns:

Italiana...mai stiu oparte din ealaughing