| anonim_4396 a întrebat:

Ce e ORGOLIUL intr-o relatie?
Mi-am pus de multe ori intrebarea: Mai poate fi vorba de iubire daca exista orgoliu? dar orgoliul acela, care nu te lasa sa faci tu primul pas, spunand "Sa faca el prima data, ca eu am tot facut!", sau sa nu te lase sa iti exprimi sentimentele de teama ca el nu va raspunde.
Am stat cu un baiat 3 luni, dupa care, dupa o luna cat am fost despartiti, ne-am "semi-impacat", a fost ceva scrut de vreo 3 saptamana, in care eram f apropiati, dar pana la urma cica am ramas doar prieteni. El e foarte orgolios; ne-am certat si nu ne mai vorbim de aproape 2 luni, dar in schimb, vorbim unul de celallt(avem o prietena comuna). El e gelos daca am eu anumite status-uri, sau avataruri, eu ink il iubesc mult, si intervin mai multe.
Chiar nu ii pasa, daca nu da niciun semn? Eu cred ca asteapta sa fac eu primul pas, dar de data asta chiar nu mai pot... a gresit el, si pana acum tot eu l-am impacat. SIncer il iubesc mult.
El simte ceva? ce credeti? dupa vreo 2 saptamana, ce ne-am desp spunea ca ii pare rau(asta prietenei noastre, mie nu a avut curajul sa imi recunoasca vreodatastraight face), si dupa vreo 2 luni i-a spus tot ei ca am fost fata care l-a facut sa se schimbe si cai-ar fi placut sa dureze...de ce nu face nimic daca simte asta?
Nu mai inteleg.
Daca va lasa timpu, sa treaca, cosndier sa si sentimentele se vor diminua, sau vom gasi pe altcineva.
Cica e bine sa spui ceea ce ai de spus la momentul potrivit... dar mai are sens acum? Suntem desp de 5 luni, si. nu stiu, ink sper ca ne vom impaca!
Chiar exista iubire cu ATATA orgoliu?
FUNDITA

Răspuns Câştigător
| AndreeaKatherine a răspuns:

Eu cred ca fiecare trebuie sa aiba o doza de orgoliu, dar sa nu intreaca masura. Daca nu am avea orgoliu am ajunge bataia de joc a celorlalti. Dar odata incalcata masura, devine daunator.
In cazul tau. 5 luni mi se pare o perioada cam mare de timp, dar asta nu inseamna ca nu mai exista sentimente.Si poate ca el se simte vinovat, si de aceea nu vrea sa vorbeasca despre asta. Poate vrea sa auda de la tine ca il ierti.
Daca vrei intr-adevar ca relatia sa continue, poti face tu un pas spre el, nu e nimic rau in asta. Daca el tine la tine asa de mult precum marturiseste, o sa fac 2 pasi spre tine.
Si, da, exista iubire cu atata orgoliu. Dar relatiile de genul asta nu dureaza mult.
Sper ca ti-am fost de ajutor! happy

| LoveUbutUdontCare a răspuns (pentru AndreeaKatherine):

Multumesc. A trecut ceva de cand am postat intrebarea, si sincer a fost frumos sa citesc ce mi-ai scris. Intre timp...chiar m-am impacat cu baiatu' de care am scris. Suntem din nou impreuna de mai bine de 3 luni, si chiar am vazut ca totusi ma iubeste. El a facut primul pas spre mine, si acum e foarte bine. Sper totusi sa dureze de data asta, si sa fie mai putin orgoliu...

| AndreeaKatherine a răspuns (pentru LoveUbutUdontCare):

Ma bucur sa "aud" ca v-ati impacat si de asemenea, ma bucur ca ti-a facut placere sa imi citesti raspunsul.
Sunt sigura ca o sa dureze..Chiar daca o sa mai fie mici conflicte, prin comunicare si intelegere se rezolva totul! Succes in continuare! happy