| anyysweet a întrebat:

Ce este asta Cleverbot? este un robot sau este un om? E cam ciudata chestia asta.laughing)

Răspuns Câştigător
| Madalin89 a răspuns:

Cleverbot este o aplicaţie web ce foloseşte un algoritm de inteligenţă artificială pentru a purta conversaţii cu utilizatori umani. A fost creat in 1988 de către omul de ştiinţă Rollo Carpenter, specializat pe AI (artificial intelligence). A fost lansat pe net in 1997. Spre deosebire de alţi ‘chatterbots’, răspunsurile lui Cleverbot nu sunt programate in structura lui, ci mai degrabă selectate din fraze introduse de către utilizatori in conversaţii anterioare şi care se potrivesc cu informaţia introdusă in câmpul de dialog.

1 răspuns:
| thegatekeeper a răspuns:

Este un fel de robot, o aplicatie, mai exact. Este amuzant si penal sa "discuti" cu el, fiindca uneori iti da niste replici care nu au nicio treaba cu ce scrii tu. Dar asta se intampla fiindca foloseste replici introduse de alti utilizatori, care au o oarecare legatura cu ceva ce spui tu. In orice caz, e bun cand te plictisesti.