| prettywomen a întrebat:

Ce este evaluarea nationala?
in Romania evaluarea nationala este in clasa 8 sau 9?
eu sunt din republica moldova iar noi dam examenul in clasa 9

4 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

In Romania se da la finalul clasei a 8-a, in Moldova se da la finalul clasei a 9-a. Daca vrei sa vii la un liceu in Romania (deci sa fii clasa a 9-a) va trebui sa termini clasa a 9-a la tine in tara, deci vei repeta intr-un fel anul, desi e impropriu spus repeta, vei trece la liceu si vei studia lucruri noi.

| suntsuper a răspuns:

Evaluarea nationala e un examen care se da la romana si matematica si pe baza rezultatelor de la acel examen, dar si al mediei generale pe gimnaziu(clasele 5-8) se decide la ce licee poti intra

aici in Romania se da la sfarsitul clasei a 8a. Deja din clasa a 9a e liceul

| prettywomen explică (pentru suntsuper):

La noi se da examenul in clasa 9 la limba romana matematica si istorie, insa sunt si licee la care intri din clasa 1 si pana in clasa 12 dar sunt si scoli pana in 9 iar dupa acele 3 examene vreisa pleci la liceu intri doar cu mitrica

| suntsuper a răspuns (pentru prettywomen):

Ce e "mitrica"?