| ela_8957 a întrebat:

Ce este viata? Viata este ca un vals in pasi mici, ce te pot duce inainte sau inapoi.
Orchestra valsului vietii este speciala si muzica instrumentelor se imbina asa de armonios.
Ce conteaza cel mai mult la un vals? Partenerul in care sa ai incredere.De catre el trebuie sa te lasi purtata pe culmile muzicii, precum si pe culmile vietii. Ce conteaza mai mult in viata decat sa ai pe cineva caruia sa poti spune ca ii incredintezi toata viata ta? Dar oare acel cineva exista?
Pe muzica lenta si tandra a sentimentelor, plutim in viata reala, pasim incet, incet, fara sa ne dam seama cand va urma un pas inainte sau cand va urma un pas inapoi…Plutim fara sa ne dam seama ca cele mai nobile sentimente ghideaza dansul.si ca negasindu-le pasim decat inapoi, nu inaintam, ne chinuim sa mergem mai departe si stam, vrem sa progresam, dar retrogradam…asteptam sa treaca timpul…
Cele mai nobile sentimente, este greu de spus care sunt accestea.Insa oare ce ghideaza mai intai? Ratiunea sau inima…Cele mai frumoase sentimente ale ratiunii sunt onoarea, increderea, altruismul.Pe cand ale inimii...Sunt asa de dulci, de tandre! Iubirea, dragostea, pretuirea celui de langa tine, trecerea vietii lui mai presus de viata ta…Oare sentimentele inimii nu ne duc aproape de abis, daca partenerul de "dans" in viata ne intoarce spatele?
Dar daca am avea incredere in noroc? Norocul…Te poate ridica sau te poate duce la pierzanie…. Cateodata ma intreb…Merita sa acorzi acest vals divin al vietii unui partener? Poate ca un raspuns ales de mine este…. Da, merita, deoarece cele mai frumoase sentimente le gasesti atunci cand le imparti cu alte persoane, dar alte persoane merita? Inteleg importanta lor si increderea noastra de a le incredinta insasi viata noastra?
Uneori poate suntem prea singuri, uneori poate ni se pare ca totul se invarte in jurul nostru si noi ne gasim in afara dansului, dar oare nu cumva noi suntem vinovati? Nu cumva noi uitam sa ne lasam purtati de vant? De ce luam mereu viata in serios, de ce nu ne gandim ca viata este un joc ce se va termina, si nu conteaza atat de mult victoria ci drumul pana la aceasta...De ce nu putem pentru o zi, sa fim asa cum vrem noi sa fim? Sa ne distram si sa uitam de lucrurile urate, sa nu ne pese de lucrurile materiale, ci decat de cele afective, sa nu gasim fericirea in cadouri sau in bani, sa gasim fericirea in ochii si in zambetul celor de langa noi, de ce nu putem iesi pe strada si imparti in dreapta si in stanga zambete? De ce nu incercam pentru o zi sa ne hranim fericirea din fericirea celorlalti? De ce nu incercam sa fim uniti, sa fim o singura persoana, o singura inima? Un singur suflet?
Oare fericirea noastra nu se gaseste chiar in fericirea celor de langa noi?

Multumesc ca ati citit-o!

Este facuta de mine... Ce credeti? O zi buna!:-D

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As numi asta "Ginduri in noapte"

3 răspunsuri:
| Chocolate a răspuns:

Viata e ca o gluma, doar ca nu e amuzanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca esti one man show. si ca-i o laba trista. si ca probabil ai 16 ani si te crezi romantista. si mai cred si ca n-ai prieten fiindca ti-ai dori ca el sa fie frumos, destept, cuminte si sa te invite la prima intalnire printr-un buchet imens de trandafiri rosii perfecti. si mai cred ca imi vine sa vomit de la atata dragalasenie. pa.

| lexutza a răspuns:

Este destul de frumos spus...insa persoana aceea anonima care a comentat nu cred ca poate da si alte intelesuri sensului vietii sau a trai si altfel macar imaginandu-si.Fiecare dintre noi avem gandurile noastre alese si pana la urma toate aceste cuvinte scrise aici pot fi cat se poate de adevarate ori reale si poate fiecare dintre noi ne punem atatea intrebari fie ele si pe ascuns dar noi oamenii mereu ne dam dupa degete, ne chinuim sa ascundem uratul gandindu-ne ca asa suntem poate fericiti...si chiar de ce? de ce nu poate fi totul cum ne dorim sau macar pe jumatate, de ce nu se poate schimba nimic in lumea asta? de ce trebuie sa ne chinuim sa schimbam ceva? si pana la urma nici atatea intrebari nu sunt bune nu? eu va pooop cu respect...